Grunt to iść na długi weekend z uśmiechem

kulisy310x670
Pojawiło się w mediach:
„W miejscowości (…) doszło wczoraj do tragicznego wypadku. Fiat 126p uderzył w drzewo i spłonął. Wewnątrz samochodu znajdował się świeżo upieczony kierowca.”
„M. mieszkał w trzypokojowym mieszkaniu opalanym węglem z żoną.”
„Policja zwróciła się wczoraj do Ministerstwa Spraw Zagranicznych o rozpoczęcie rozmów z ambasadą Turcji w sprawie ewentualnego gwałtu”.
„Nasza akcja potrwa do końca akcji”.
„W tym roku ZUS potrzymał 9,6 mld złotych z dotacji budżetu państwa”.
„Zatrzymano sześć osób: trzy kobiety i mężczyznę”.
„Notatka Zboczenie kapitana informowała jedynie o zboczeniu promu z kursu z powodu błędu nawigacyjnego”.
„Informacja o śmierci mężczyzny, który zmarł o godzinie 19.20 w bramie swojego domu, tytuł: Nie zdążył na dziennik.
„Notka o mężczyźnie, który odebrał sobie życie strzałem z pistoletu do uboju gazeta zatytułowała: Samoubój”.
„W nekrologu pewnego profesora prawa, cywilisty, nazwaliśmy go cyklistą”.
Podpis pod zdjęciem: „Pan Roman prezentuje wspaniałego 3-kilogramowego leszcza, który ważył około 3 kg.”
„Nie wiadomo, jaka była przyczyna śmierci leśniczego Jana K. Z raną postrzałową głowy odwieziono go do szpitala, gdzie zmarł.” (Przyczyną zapewne było zadławienie).
„Festiwal zainaugurował wczoraj wykład gwiazdy polskiego językoznawstwa, prof. Jana Miodka, pod tytułem: Co w języku można przewidzieć. Profesor mówił jak zwykle tak porywająco, że przysypiały jedynie ostatnie rzędy wypełnionej po brzegi Auli Leopoldyńskiej”
„Pracownica bielawskiej fabryki pościeli „Bielbaw”, zapytana przez dziennikarkę radiową o receptę na sukces zakładu, który wcześniej stał na skraju bankructwa, a później rozkwitł, wypaliła: – Nasz prezes w pościeli jest najlepszy!
Był to oczywiście skrót myślowy. Pracownica miała tylko na myśli, że prezes jest dobrym fachowcem w produkcji pościeli.”
„W czasach, kiedy wojewodą wrocławskim był Ryszard Nawrat, organizowano w tym mieście festiwal filmów czeskich. Organizatorzy rozklejali plakaty. Wszystkie zawierały oryginalne tytuły filmów z wyjątkiem jednego. Oryginalny tytuł urzędnicy zaklejali polskim tłumaczeniem Powrót idioty. Oryginał brzmiał: Nawrat idiota.”
„Andrzej Lepper przeprosił swego przeciwnika w następujący sposób:
Zgodnie z decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie
Andrzej Lepper przeprasza Pana Janusza Tomaszewskiego
i oświadcza, że pan Tomaszewski
NIE JEST BANDYTĄ
Z PABIANIC
ale ze Zgierza”
*
Spokojnie, to nie nasze lapsusy dziennikarskie, tylko cytaty z wydanej właśnie książki „Kulisy dziennikarstwa, czyli granice wolności kija” Mariana Maciejewskiego, wrocławskiego dziennikarza (głównie śledczego), który swego czasu zajmował się w wolnych chwilach naszym Dniem Koguta. Książkę znam, a właściwie znam jej pierwszą wersję – teraz jest nowa, lepsza, poszerzona. Niedawno Marian mówił mi, że uaktualnił niektóre fragmenty, a te bardziej lokalne, niezrozumiałe dla wszystkich, po prostu wyrzucił. Podobno nie wyrzucił jednak króciutkiego fragmentu oławskiego o tym, jak to „przychodzil Grzesik do Kamińskiego”, czyli o próbach nacisku polityków na niezależne media. Nową książkę dostaliśmy. Na razie czyta Malwina, ale już ustawiłem się w kolejce. I innym polecam.

Napisane przez:

komentarze 3 do “Grunt to iść na długi weekend z uśmiechem”

 1. 30-04-2009 o godz. 21:56, Magda pisze:

  To ja zainteresowanym jeszcze polecam „Dziennikarstwo” Marka Chylinskiego i Stephana Russ – Mohla. Takie nieco inne, niż dotychczasowe spojrzenie na dziennikarstwo, bardzo ekonomiczne, bardzo prawdziwe. Maciejewskiego też przeczytam. No i zapraszam na ring do Instytutu Dziennikarstwa UWr, 9 maja o 12.30 będzie spotkanie z Wojciechem Czuchnowskim.
  namaziana

 2. 01-05-2009 o godz. 09:22, Malwina pisze:

  Malwina jest w trakcie czytania i też poleca 🙂

 3. 03-05-2009 o godz. 20:56, ddd pisze:

  Dobre teksty – każdy robi błędy, ale z cudzych najchętniej się śmiejemy…

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie