Notatki do wystawy „Kultura pręta zbrojeniowego”

prety-jeden2
Ta wystawa nigdy nie powstała, od paru lat jest wciąż w zamyśle, w szkicu, gdzieś obok mnie, nie dając spokoju, ilekroć zobaczę przedmiot wykonany z pręta zbrojeniowego.
Epoka brązu, kamienia łupanego… Te znamy, są doskonale opisane, sklasyfikowane. Polska Ludowa dała nam nową epokę – nazwaliśmy ją wspólnie z Jackiem Pilawą epoką… pręta zbrojeniowego. W czasach, gdy brakowało wszystkiego – gdy nauczyliśmy się radzić sobie z wykorzystaniem nietypowych przedmiotów w typowych sytuacjach, gdy normą było, że pensje zaniżało się, bo resztę i tak można było wykraść z zakładu – pręt zbrojeniowy BYŁ. Musiał być, bo stanowił ważny, a właściwie nieodłączny element budowania nowego ustroju. Na jego bazie powstało mnóstwo przedmiotów, niemających nic wspólnego z żelbetonem, który z definicji powinien być ostatecznym przeznaczeniem pręta. Ale nie był. W domach PRL-u pojawiły się świeczniki z pręta zbrojeniowego, stojaki na kwiaty, na rowery, kosze, kinkiety i mnóstwo innych przedmiotów, wykonanych z czegoś, co miało służyć czemuś innemu. Mieliśmy kolejny wysyp peerelowskich protez, swoistych wyrobów czekoladopodobnych.
Z Jackiem Pilawą planowaliśmy kiedyś, że spróbujemy zebrać takie przedmioty i zorganizować wystawę pt. KULTURA PRĘTA ZBROJENIOWEGO. Na razie nic z tego nie wyszło. Stąd niniejszy szkic, który być może wykorzystamy kiedyś do wystawy fotograficznej na ten sam temat.
I tutaj prośba – jeśli ktoś widział coś oryginalnego, a wykonanego z pręta zbrojeniowego, proszę o informację, kontakt lub wprost o fotkę z opisem ([email protected], 605 996 556). Co jakiś czas będę starał się pokazywać kolejne eksponaty z nieistniejącej wystawy.
Najciekawsze, że peerelowskie zwyczaje przetrwały i dziś, gdy nie brakuje wszelkiej maści drutów czy prętów, nadal popularny jest pręt zbrojeniowy w funkcji, do której nie był przeznaczony. Dziś właśnie taki współczeny przykład – efektowne bociany z kramiku przy A4 (trasa Wrocław-Berlin). Ich nogi to oczywiście pręt zbrojeniowy.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie