Jestem pod… wrażeniem?

Mówi się o wszechobecnej znieczulicy, a ja wciąż nie mogę się nadziwić reakcji ludzi na mój tekst o braciach z Zakrzowa. Cierpią na nieuleczalną chorobę – zanik mięśni – potrzebny im agregat prądotwórczy, bo respiratory, umożliwiające spokojny sen, mają baterie tylko na trzy godziny. Ponieważ wcześniej w ramach fundacji „Mam Marzenie” pomagaliśmy im spotykać się ze znanymi sportowcami, chłopcy odezwali się właśnie do mnie.
zakrzow
Pojechałem, napisałem i teraz szok. Odezwało się do mnie tak wiele osób… Część tych spotkań opisałem w najświeższym wydaniu gazety. Ale były też i takie rozmowy, o których z różnych powodów wolę „głośno” nie pisać, choć też wiele mówią o nas. Dzwonili czytelnicy, by ofiarować 50, 100 zł. Zwykle anonimowo.
Zadzwonił też znany przed laty oławski gangster, na którego procesy jeździłem do Wrocławia.
Mam taki agregat na swoim ranczo – mówił. – Mogę dać tym chłopakom. Gdyby coś trzeba było, to moi koledzy biznesmeni też pomogą.
Czy brać od byłego gangstera coś, co komuś innemu jest niezbędne do życia? Czy wchodzić w takie układy? Na szczęście agregat miałem już zamówiony, więc grzecznie (choć nieostatecznie) odmówiłem. Inaczej znalazłbym się w nieciekawej sytuacji.
Przyszedł do mnie też przedstawiciel miejscowej firmy, deklarujący, że przyjmie do pracy ojca braci z Zakrzowa, żeby poprawić byt rodzinie. Super, ale najpierw muszę pogadać z tym ojcem.
Dzwonili mniej lub bardziej znani oławianie z deklaracjam. – Możemy dać tysiąc, dwa – mówili. – Gdyby trzeba było, oddzwoń, nasze pieniądze są do dyspozycji.
Znam te emocje, te drżenia, te ulgi. Znam to wszystko z fundacji „Mam Marzenie”. Tym razem jednak zwielokrotniło się, bo dotyczy mojego oławskiego świata i moich znajomych. To poczucie wiary w człowieka. Mocno powiedziane… Wiem, że w moim cynicznym wykonaniu brzmi to cokolwiek dziwnie lub nieszczerze, ale tak właśnie jest. Poczucie wiary w człowieka. Takie zwykłe. I niezwykłe.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie