Gości z Kirgistanu

Tydzień z głowy – a był to wyjątkowy tydzień. Powódź zdominowała gazetę, a ja dodatkowo miałem pod opieką dwie dziennikarki z Kirgstanu, które przyjechały do naszej gazety na staż. Oprócz pracy w redakcji, co było dla nich najważniejsze, spotkały się ze studentami dziennikarstwa na wrocławskim uniwersytecie, z uczniami oławskiego LO przy placu Zamkowym, a także wzięły udział w lekcji klasy dziennikarskiej Magdy Maziarz w ZSO nr 1 przy ul.Kutrowskiego. Dowiedziały się, jak funkcjonuje samorząd na poziomie wojewódzkim (Urząd Marszałkowski we Wrocławiu) oraz powiatowym (nasze Starostwo). Dzięki wsparciu Reni Michniewicz mogły porozmawiać z oławianami, dowiedzieć się sporo na temat naszej kampanii wyborczej, problemów powodziowych. Ciekawe były zwłaszcza spostrzeżenia Olesi z gazety „Wzgljad” z Dżalalabadu – była w Polsce 20 lat temu i teraz zauważa różnicę – wyraźnie na plus. I jeszcze ważne – staż u nas był możliwy dzięki Stowarzyszeniu Wschodnioeuropejskiemu Centrum Demokratyczne (to samo, dzięki któremu ja wyjeżdżam od czasu do czasu do centralnej Azji).
Ciekawe spostrzeżenia gości:
Podobało im się, że polska nauczycielka była dumna ze swoich uczniów.
Mamy super drogi w porównaniu do ichniejszych.
Wcale nie jest tak czysto, jak im się początkowo wydawało.
Ludzie są obecnie w Polsce znacznie bardziej mili i otwarci niż dawniej.
Obawy, że Polacy są wyjątkowo źle nastawieni do osób rosyjskojęzycznych okazały się mocno przesadzone.
Jedzenie w restauracji gruzińskiej było wyraźnie bardziej europejskie, a z Gruzji była głównie nazwa.
Wprawdzi widzą, że sporo młodych Polaków chce stąd wyjechać, to jednak widać, że wielu chce pracować w kraju i widzą tutaj swoją przyszłość, a to przyszłość dla Polski.
Walentyna była zachwycona, że znalazła w sklepie (i kupiła) marki perfum kultowe dla PRL, czyli „Być może” i „Pani Walewska”
Podobała im się stabilizacj kraju, co dla nich (rewolucja za rewolucją) jest teraz sprawą podstawową.

Spotkanie w oławskim Patio

Spotkanie w oławskim Patio

Napisane przez:

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie