Buddenbrookowie

Adaptacja Thomasa Manna wchodzi na ekrany kin. Ponoć średnia, ale to obowiązkowa wizyta w kinie. I nie chodzi tylko o kontrowersyjny temat, jakim z pewnością jest rodzina Mannów, skłócona z krajem ojczystym, skandalizująca obyczajowo, trudna do rozszyfrowania, niejednoznaczna, fascynująca i tragiczna zarazem. Warto wspomnieć o pewnych oławskich wątkach, a może wąteczkach. Pisaliśmy o tym wielokrotnie, zwłaszcza o rodzinie żony Thomasa – Katii Mann, której przedstawiciele pochowani są na oławskim cmentarzu żydowskim. Wiem, wiem, już samo to budzi u niektórych odruch oporu. Jeśli jeszcze dorzucimy, że wielka trójka rodziny (Thomas, Golo i Klaus) to geje, nie liczę na jakieś większe zainteresowanie. Jednak warto znać historię swojej ziemi, a także kultury europejskiej – nie ma wątpliwości, że autor „Czarodziejskiej Góry” i „Buddenbrooków” jest jej wielkim przedstawicielem. O oławskich korzeniach Pringsheimów pisaliśmy parę razy, głównie dzięki Jerzemu Łukoszowi:
http://gazeta.olawa.pl/archiwum2/aktualnosci,wiecej,464.htm
http://gazeta.olawa.pl/archiwum2/aktualnosci,wiecej,448.htm
http://gazeta.olawa.pl/archiwum2/aktualnosci,wiecej,648.htm
itd.
Przypomnę tylko, że w 1992 roku wydaliśmy w Oławie zbiór wywiadów Romana Żelaznego z wybitnymi postaciami niemieckiej kultury i polityki, m.in. właśnie z Golo Mannem (zmarł parę lat temu). O wielkim ojcu mówił tak:
Tomasz Mann był wielkim pisarzem. Wiedziałem o tym. Kocham jego książki, zwłaszcza niektóre z nich. Do takich należy stosunkowo mało znany, ale jakże piękny „Wybraniec”. To ostatnie dzieło ojca,. Być może stąd płynie jego piękno. Tomasz Mann przerósł mnie wielokrotnie. Wiem. Nie muszę jednak zaraz z tego powodu czuć się małym. Ojciec był takim olbrzymem, że będzie się zawsze mniejszym od niego, nawet będąc dobrym pisarzem.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie