Ranking

Dzisiaj opublikowaliśmy ranking gmin dolnośląskich – cytowany już wcześniej przez internautow na naszym forum, bo 23 września opublikowała go „POLSKA – Gazeta Wrocławska”. Chodzi o pozyskiwanie środków unijnych. Ranking zamyka gmina miejska – jest dokładnie na ostatnim miejscu. Zaś powiat oławski jest trzeci – od końca. Takie są dane Urzędu Marszałkowskiego. Nie wnikam tutaj, czy ranking jest dobrze zrobiony, bo zawsze można się przyczepić, że zasady do kitu, że nie taki okres wzięto pod uwagę, że inaczej jest, gdy mówimy o dotacjach przyznanych, inaczej o planowanych, a jeszcze inaczej o wydanych. Dziwi mnie, że gdy go opublikowaliśmy, od razu rozdzwoniły się telefonu z urzędów. M.in. z oławskiego, z pytaniem, skąd mamy takie dane, jaka gazeta to opublikowała itp. A przecież parę dni temu autorka (Monika) dzwoniła do wszystkich powiatowych włodarzy, by zapytać o komentarz dotyczący właśnie tego rankingu. Każdy miał okazję do wypowiedzi, zresztą wszystkie opublikowaliśmy. A teraz nagle afera. Skąd, kto, dlaczego?
– Tak się robi politykę – usłyszała nawet nasza dziennikarka. No, generalnie się zgadzam. Właśnie tak się u nas robi politykę. To znaczy wciąż brak w naszych samorządach służb prasowych, które monitorowałyby rynek mediów, zbierały wszystko, co na ich temat napisano, reagowałyby, pisały sprostowania, wyjaśnienia itp. Nikt w urzędzie nie czyta gazet? Nie wiedzą, co o nich piszą, jak oceniają? Dopiero trzeba było naszej gazety, żeby otworzyć oczy, a przy okazji mieć pretensje do gońca, że złą informację przyniósł? Jeśli zła, to może trzeba się zastanowić, co zrobić, aby była dobra. A jeśli już ktoś miałby takim rankingiem robić politykę, to chyba Urząd Marszałkowski, bo właśnie podsumował pozyskiwanie przez gminy kasy na głowę mieszkańca. Wiadomo, wybory. Wszystko drażni, wszystko polityczne, boli podwójnie.
*
Przy okazji uwaga. Pani Ewa Szczepanik , sekretarz UM w Oławie, podała gazecie, że w rankingu Europejska Gmina – Europejskie Miasto 2010 (publikowała Gazeta Prawna) miasto Oława zajęło 21. pozycję na 169 ocenianych gmin. I jest to dobra pozycja. Ale szukam i szukam i nijak mi nie wychodzi. Jeżeli weźmiemy pod uwagę 169 ocenianych dolnośląskich gmin, miasto Oława jest dopiero na 75. miejscu pod względem ilości środków UE na głowę mieszkańca, a w generalnej klasyfikacji (to zbyt skomplikowane, aby tłumaczyć) na 60. (i tak nieźle, bo inne nasze gminy jeszcze dalej, Domaniów 91., J-L 97., a gmina wiejska Oława aż 107.). Chyba, że weźmiemy pod uwagę inne kryteria, np. odrzucimy gminy wiejskie czy duże miasta typu Wrocław, ale wtedy nie będziemy się porównywali do 169 ocenianych jednostek, tylko do odpowiednio mniej. Tak to jest z tą statystyką i wszelkimi rankingami. Szóste miejsce na pięćdzięsięciu startujących brzmi nieźle. Ale już na siedmiu – trochę gorzej. No, ale liczę dalej, może wyjdzie mi 21. A może ktoś pomoże. Wyniki rankingu są tutaj
http://www.gazetaprawna.pl/serwis/samorzad/ranking_gmin_2010?woj_id=1&order=miasto_suma_punktow&miasto=&strona=4

Napisane przez:

komentarze 3 do “Ranking”

 1. 30-09-2010 o godz. 15:48, Velvet Octopus pisze:

  Hmm, dziwię się. To nie było specjalnie trudne zadanie. 21 miejsce uzyskujemy wybierając zakładkę „Wartość dofinansowania z UE razem w tys zł”. Tylko nie ma się czym chwalić, bo kryterium najbardziej wiarygodnym jest wartość dofinansowania per capita, a tu miasto (gmina miejska) Oława jest na 75 miejscu.

  No to może, wracając do dyskusji z poprzedniego wpisu, pierwsze zadanie dla naszych dzielnych kandydatów na radnych (generalnie, a na początek z sąsiednich blogów):
  – Co zrobi Pan, by usprawnić pozyskiwanie funduszy unijnych przez Oławę (będą ponownie radnym lub nim się stając)? Liczą się konkretne odpowiedzi, łącznie ze szczegółową analizą (błogo)stanu obecnego.

  OK?

 2. 01-10-2010 o godz. 11:30, admin pisze:

  Wiem, że mamy 21 miejsce w tej kategorii, ale pisaliśmy akurat o innej – o kasie na głowę. W kategorii „ilość ludności” mamy nawet 13. miejsce, ale słaba w tym zasługa władz. Zresztą to akurat nieporównywalne i nieprzydatne w ocenie zdobytej unijnej kasy.
  No, ale do rzeczy. Wśród sąsiadów-blogerów mam chyba 3-4 kandydatów, więc publicznie przekazuję im powyższe pytanie. Liczę na odpowiedzi. Za chwilę to samo pytanie pojawi się na stronie głównej bloga.
  Pozdrawiam
  JK

 3. 01-10-2010 o godz. 19:04, Velvet Octopus pisze:

  Dzięki – ja im to pytanie (obu panom) zadałem wczoraj Nawet go nie opublikowali. Pewnie się zmóżdżają i za moment błysną elokwencją.

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie