Protezy

Velvet pyta o debaty (w komentarzu do poprzedniego wpisu). Kto, co i dlaczego? Tego to ja jeszcze nie wiem. Wiem tylko, że ktoś prosił mnie, abym jedną poprowadził, ale odmówiłem. Można się spodziewać, że do debat będzie dążyła Platforma, bo w debacie stosunkowo łatwo zaatakować aktualnie rządzących. Za wszystko. Za chodniki, za drogi, za supermarkety, za basen, za promocję, za remont mostu, za klikę, za wiek urzędników, za układy itp. Inna sprawa, że Październik pewnie nie zechce być łatwym chłopcem do bicia, choć oczywiście może się zdarzyć, że emocje wezmą górę (jak w śmiesznej sprawie pomnika i posła – czytajcie jutro w gazecie) i zechce wystąpić wbrew własnemu interesowi i zupełnie niepotrzebnie. Moim zdaniem to jest trochę tak jak z Dutkiewiczem, że konsekwentnie odmawia udziału w debatach, bo one jemu niewiele mogą pomóc (już ma jakieś 60% poparcia), za to łatwo mogą podrzucić słabego konkurenta o parę oczek w górę. Myślę, że podobnie jest u nas, choć Październik nie jest tak silny jak prezydent Wrocławia (ale przez zasiedzenie zbudował takie imperium, że konkurencja ma się czego bać). Dlatego jednak wątpię, by Październik zechciał się zmierzyć z Pawłowiczem, zwłaszcza z udziałem publiczności. Inna sprawa, że to też będzie na rękę PO – ogłosi wszystkim, że Październik ucieka od merytorycznej debaty, że stchórzył itp.
Jeśli debata ma być uczciwa, muszą chcieć obie strony, dogadać warunki (prowadzącego, miejsce, godzinę, czas itp.). I debata taka musi być relacjonowana na żywo przez telewizję (i to nie „ustawioną”, tylko różne), co w naszych warunkach chyba nie jest możliwe. Zatem, moim zdaniem, wszelkie debaty, jakie nas czekają, to będą ledwo protezy debat.

Napisane przez:

komentarzy 6 do “Protezy”

 1. 08-11-2010 o godz. 14:41, Velvet Octopus pisze:

  Jeśli debatę, do której wzywa Pawłowicz organizuje PO, to rzeczywiście jest to proteza. Pytanie: czy jest jakieś ciało niezależne (w Oławie), które mogłoby debatę prawdziwą zorganizować/poprowadzić?

 2. 08-11-2010 o godz. 15:10, admin pisze:

  Nie znam takiego ciała. Organizatorem mogą być tylko wolne, niezależne media elektroniczne, zainteresowane przekazem na żywo i zarabiające na reklamach, jakie sprzedadzą przy okazji. Ewentualnie mogłaby to zrobić jakaś organizacja pro publico bono (coś jak Fundacja Batorego), ale u nas raczej takich nie uświadczysz.
  JK

 3. 08-11-2010 o godz. 17:47, Velvet Octopus pisze:

  „wolne, niezależne media elektroniczne”… Nie macie takich ambicji jako GP WO?

 4. 08-11-2010 o godz. 18:36, Franek pisze:

  Walisz pan w tą platformę i walisz! Mi się wydaje, że ta debata jest dla Oławian, żeby przyszli i zadali pytania. Jeśli ktoś się boi stanąć twarzą w twarz z mieszkańcami Oławy to chyba nie powinien być burmistrzem… Ciekaw pomysł ta debata. Pójdę i zobaczę i będę chciał zadać kilka pytań jednemu i drugiemu.

 5. 09-11-2010 o godz. 10:15, admin pisze:

  GP-WO to nie są „media elektroniczne” – to gazeta papierowa. Miałeś zapewne na myśli portal http://www.gazeta.olawa.pl Owszem, mamy takie ambicje, ale co nam po ambicjach, gdy ponad połowa Polaków nie korzysta z internetu, nawet mając do niego dostęp (to najnowsze badania). Biorąc pod uwagę uwarunkowania powiatowe (połowa ludzi to mieszkańcy wsi) nasza średnia jest jeszcze gorsza. Jeśli dodamy do tego problem z telewizyjnym przekazem na żywo (dłuuuugim), na razie nawet o tym nie myślimy.
  Na razie technicznie mogłaby to zrobić jedynie telewizja kablowa, choć nie wiem, czy przekaz na żywo jest u nich możliwy.
  JK

 6. 09-11-2010 o godz. 10:26, Velvet Octopus pisze:

  Tak, miałem na myśli portal. Webcast można zrealizować całkiem skromnymi środkami. Nie wiem, jak z transmisją LIVE w OTVK. W grę wchodziłyby raczej wybory do gminy miejskiej (ze względu na pokrycie). Pewnie ze studia da radę. Gorzej z dosyłką np. z OK. Mogę pomóc, choć znając lokalną inercję pomysły spali raczej na panewce.

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie