Partie odpadają?

Pobieżny ogląd wyników wyborów daje prawo stwierdzić, że partie (zarówno PiS jak i PO) nie wygrały. Praktycznie nigdzie nie będą samodzielnie rządzić. Mało tego, mogą w ogóle nie uczestniczyć we władzy. O ile utrzymają się wyniki z pierwszej tury głosowania, największymi zwycięzcami będą BBS i Wspólnota Samorządowa (ta od Hołyńskiego i Putyry) – biorą burmistrza J-L, burmistrza Oławy, i wójta Domaniowa. Gdy się dogadają, praktycznie mogą razem rządzić Jelczem-Laskowicami i Powiatem, przy czym BBS bierze także Radę Miejską Oławy. Oczywiście, aby to się udało, trzeba będzie dobrać sobie paru radnych, ale da się to zrobić uciekając od radnych spod szyldu PiS i PO. W przypadku Putyry i Października, atakowanych przez kandydatów PO, byłoby to całkiem naturalne. Może więc być tak, że PO, która w sumie zdobyła sporo mandatów, nie będzie mogła tego skonsumować. Chyba, że druga tura wyborów przyniesie przetasowania i burmistrzami zostaną jednak Pawłowicz oraz Szponar, a w Domaniowie do przodu wyrwie Chudy. Wtedy coś się może zmienić. No, ale to zależy do wyborców.

Napisane przez:

komentarzy 14 do “Partie odpadają?”

 1. 24-11-2010 o godz. 15:04, Farenhait pisze:

  Panie redaktorze wyborcy po prostu mają dość partyjniactwa. Nie nabrali się na obłudne hasło PO – Nie róbmy polityki. Gdyby tak rzeczywiście było to na szczytach list powinni znajdować się apolityczni kandydaci, a nie członkowie kierownictwa partii. Przyszłość samorządów powinna opierać na lokalnych działaczach. Sukces Dutkiewicza jest wskazówką na przyszłą elekcję. Lepiej tworzyć komitety ponadpartyjne skupiające ludzi o różnych poglądach, ale złączonych interesem lokalnej społeczności. Wracając do kandydata PO to powinien spojrzeć w stronę starostwa. Przy jego rewelacyjnym wyniku może powalczyć o fotel Starosty. Ma wiedzę i doświadczenie, aby tam realizować swoje pomysły. Poza tym, przy obecnym podziale mandatów W Radzie Miejskiej trudno sobie wyobrazić, aby miał większość.

 2. 24-11-2010 o godz. 18:37, Velvet Octopus pisze:

  Może warto powiedzieć głośno, że bezpartyjność tych „bezpartyjnych” stowarzyszeń jest czysto iluzoryczna. Są to grupy, których celem jest sprawiwanie władzy – a to definicja partii właśnie.

  Nie interesuję się zbytnio sytuacją w J-L i Domaniowie, ale przy obecnej konfiguracji RM w Oławie, rządy burmistrza z PO nie byłyby łatwe. Z drugiej strony burmistrz z BBS też nie miałby łatwo z RM, choć już w samym UM ma wszystko poukładane. Ostatecznie to wyborcy odpowiedzą, czy podoba się im obecny stan rzeczy (niezmienny od co najmniej dwóch kadencji) – czy jednak woleliby doświadczyć zmian… Tempus fugit…

 3. 24-11-2010 o godz. 19:15, przyczepialski pisze:

  Panie Reaktorze, a mi coś mówi, że w oławskiej Radzie jednak jakaś partia będzie współrządzić. I stawiam zeta na to, że osoba z partii będzie szefem Rady. I strzelę, że szef Rady będzie miał na imię Andrzej.

 4. 25-11-2010 o godz. 10:12, admin pisze:

  Przyczepialski, sama obecność kogoś to nie współrządzenie. To ewentualnie tylko współodpowiedzialność. Teraz też mamy parę osób z różnych partii, ale faktycznie kto rządzi? No, kto?
  JK

 5. 25-11-2010 o godz. 13:07, kaja pisze:

  no na razie nieudolnie Październik,
  mam nadzieję, że to się zmieni

 6. 25-11-2010 o godz. 14:25, Farenhait pisze:

  To nie polityka jest zła, tylko sposób jej prowadzenia. Wybory, to rywalizacja, walka, umiejętność tworzenia większości. Razi tylko obłuda partii rządzącej, która ze swoim hasłem poległa w miastach, gdzie wyborcy głosują na ludzi, których znają. W sejmikach jest inaczej, bo po pierwsze niewielu z nas wie czym one faktycznie się zajmują. Po drugie są to już wybory ponadregionalne, a więc partyjne.
  A tak swoją drogą łacina wraca do łask, coraz więcej osób chce być Wolfiusem.
  Pozdrawiam

 7. 25-11-2010 o godz. 23:07, admin pisze:

  A teraz ciekawostka z ostatniej chwili. Bardzo prawdopodobny jest wariant szerokiej koalicji w Oławie, J-L i w powiecie – a to znaczy, że obok BBS i Wspólnoty Samorządowej do władzy dojdzie jednak PiS (czyli nieco się myliłem). Według moich wstępnych informacji jest już po pierwszym spotkaniu, gdzie ustalono starostę, przewodniczących rad i wiceburmistrzów. Za wcześnie, aby podawać nazwiska, bo to się może zmienić za godzinę, ale była propozycja, aby starostą był.. ktoś z PiS-u, z tej partii miałby być także przewodniczący Rady Miejskiej w Oławie. W każdym razie o PO w tych wszystkich ustaleniach cisza.
  JK

 8. 26-11-2010 o godz. 08:41, przyczepialski pisze:

  No to skoro Pan Reaktor nie chce, to ja powiem: w Oławie na szefa Rady p. Grzeszczak (Andrzej 🙂 ), a na starostę p. Brezdeń.

 9. 26-11-2010 o godz. 11:20, Velvet Octopus pisze:

  No to szykuje się niezła jazda. Coż, kruk krukowi oka nie wykole… (choć wolę bardziej harcore’ową wersję z podmiotem też na K).

 10. 26-11-2010 o godz. 11:32, przyczepialski pisze:

  Mój głos powyższy to oczywiście strzał. A swoją drogą to ciekawe, że BBS idący do wybory pod antypartyjnymi hasłami tworzy koalicję z partią.

 11. 27-11-2010 o godz. 10:36, admin pisze:

  No toś Pan strzelił! A niby dlaczego Grzeszczak. Według moich danych przymierzany jest Regiec (PiS), ale młyny jeszcze mielą.
  JK

 12. 27-11-2010 o godz. 14:30, przyczepialski pisze:

  Szanowny Reaktorze. Fakt, że przestrzeliłem, ale strzelam, że w momencie poprzedniego strzału takie rozwiązanie było brane pod uwagę.

 13. 28-11-2010 o godz. 14:45, Farenhait pisze:

  Panie redaktorze mam pytanie natury technicznej. Kandydat PO wzywa burmistrza do debaty. Następnie w rozwinięciu wątku pisze o swojej prośbie, która nie znajduje posłuchu. To jak to właściwie jest? Chce debaty, czy tylko udaje prowokując przeciwnika do odrzucenia wezwania? Wzywa, czy prosi?

 14. 29-11-2010 o godz. 11:13, Velvet Octopus pisze:

  Farenhait, z konia spadłeś na twarz? Przecież jest oczywistą oczywistością, że jednemu z kandydatów debata otwarta jest na rękę, a drugiemu wręcz przeciwnie. Ten drugi szuka lista figowego, żeby nikt mu nie zarzucił, że rozmawiać z pierwszym nie chce. On chce tylko w swojej pieczarze, co podobno nie jest zgodne z prawem. Żałość…

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie