Nie będzie Brygady

Chodzi o Partyzancką Brygadę GRUNWALD, dotychczasowego patrona Szkoły Podstawowej nr 5 w Oławie. Przed tegorocznym jubileuszem rozmawiałem z panią dyrektor Wierzbicką, że chyba warto zmienić tego patrona, który praktycznie nikomu nic nie mówi. Wiedziałem już, bo byłem po rozmowie Tomkiem Gałwiaczkiem (oławianinem z IPN), że są dokumenty świadczące o niezbyt chlubnej przeszłości brygady. Krótko mówiąc, realizowała on program w imię interesów ZSRR, a nie Polaków. Zresztą ponoć Polaków było w niej jak na lekarstwo, za to sami Ukraińcy. Ostatecznie nic jeszcze nie napisaliśmy, ale widać pani dyrektor uznała, że głos jest ważny i ostatecznie już jest po referendum wśród rodziców i nauczyciel. Efekt – nie chcą brygady GRUNWALD i szukają nowego patrona. Wkrótce w gazecie odezwa-list dyrekcji o nadsyłanie propozycji, uwzględniających, że szkoła jest integracyjna i w tym kierunku zamierza się rozwijać. A Gałwiaczek już przygotowuje swoiste pożegnanie z starym patronem, czyli pisze artykuł o bohaterach z Grunwaldu. Jestem tym żywotnie zainteresowany, bo to także kiedyś moja szkoła, a dziś – moich dzieci. Patron może nie jest taki ważny, ale skoro już musi być, niech będzie jakiś, a nie byle jaki.

Napisane przez:

komentarzy 5 do “Nie będzie Brygady”

 1. 15-01-2011 o godz. 14:17, Velvet Octopus pisze:

  No to jakiś sukces. Proponuję jeszcze wpłynąć na dyrekcję SP1. W auli wisi malunek (trudno to coś nazwać obrazem) dotyczący Powstania Warszawskiego. Na nim – nazwy formacji partyzanckich, wśród których nie ma AK. Są za to inne. PRL rulez.

 2. 17-01-2011 o godz. 11:53, Mr_Oogie_Boogie_Man pisze:

  Szkoła otrzymała imię brygady „Grunwald” ze względu na osobę jej dowódcy, wielokrotnie odznaczanego Józefa Sobiesiaka, który miał możliwość osobistego uczestniczenia w uroczystościach szkoły, a jego historię można było zgłębiać przez świadectwo wówczas żyjących. Ciekaw jestem wyników badań p. Gałwiaczka, ale nie sądzę by szerszy kontekst działań brygady był specjalnie negatywny. Dyr. Wierzbicka wyjątkowo dobrze wkomponowała się w oławskie „towarzystwo październikowe”. Nie będę się rozwijał na temat integracyjnego charakteru szkoły, ale apeluję do „żywotnie zainteresowanego” p. redaktora, żeby miał baczenie na proces nadawania nowego imienia. Kilka lat temu skompromitowała się, na fali naiwnych haseł, szkoła średnia im. Zjednoczonej Europy (o zgrozo!). Oby tym razem było inaczej.

 3. 21-01-2011 o godz. 12:15, wolfius pisze:

  Witam!
  Jeśli idzie o „Brygadę”, to pozostawiłbym ją, dodając istotną zmianę, która w całości brzmiała by
  BRYGADA ŚWIĘTOKRZYSKA NARODOWYCH SIŁ ZBROJNYCH. Jestem fanem tej formacji, z której jednego poznałem osobiście. Myślę, że gdybym urodził się wcześniej, byłbym jednym z nich… Jeśli już nie NSZ, to proponowałbym jednego z największych bohaterów drugiej Wojny – rotmistrza WITOLDA PILECKIEGO, „ochotnika do Auschwitz” jak go określono bodaj dwa lata temu w nazwie ekspozycji na wrocławskim Rynku. Mój kolega prowadzi fundację poświęconą propagowaniu wiedzy o tym wielkim człowieku. A może jakiś wątek kresowy? Jak dla mnie idealnie pasuje tu rodowity lwowiak ZBIGNIEW HERBERT.
  Pozdrawiam!

 4. 22-01-2011 o godz. 12:40, kiwi pisze:

  A ja jestem fanem „chłopaków” od Bolka przezwanego później Chrobrym. Kilkuset ciężkozbrojnych, ówczesnych komandosów, dobrze wyposażonych i uposażonych,potrafiło pod wodzą szefa rezydującego przeważnie w Gniezdnie, tak narozrabiać, że sąsiedzi znad Łaby (Elby), Pomorza czy innej Prahi dali sobie na jakiś czas spokój z najeżdżaniem warciańsko-odrzańskich ziem.
  I zrobiło się pomału państewko nazwane później Polską:)))

 5. 22-01-2011 o godz. 14:18, Velvet Octopus pisze:

  Kiwi, nauki historii chyba w głębokim PRL pobierałeś/aś. Poczytaj sobie (już można), kim był Sobiesiak i o czyje interesy walczył.

  A tak w ogóle śmieszy mnie nieco wiara w moc fatyczną imienia szkoły. Cóż po tym, że na patrona wyborze się najbardziej kryształową postać, jeśli tzw. real pokryje ją za chwilę warstwą oławskiego guana?

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie