Całe roczniki w sieci

Właśnie wróciłem z Wrocławia, gdzie zawiozłem roczniki naszej gazety. Do Biblioteki Wojewódzkiej. Mają być zeskanowane i wpuszczone do sieci (jako pdf), aby każdy mógł sobie za darmo poszperać w gazetowym archiwum. A to wszystko dzięki zapobiegliwości szefowej oławskiej biblioteki Niny Kordys. Oczywiście nie tak zaraz, nie tak od razu. Takie skanowanie musi potrwać, bo to wszystko jednak ręczna robota, a numerów mamy już prawie tysiąc, każdy po kilkadziesiąt stron, więc łatwo sobie policzyć. W każdym razie zamysł biblioteczny szlachetny, a sami na pewno tego nie zrobilibyśmy. Mam nadzieję, że za rok każdy będzie mógł sobie sprawdzić w internecie, co pisaliśmy w drugim numerze 1994 roku na stronie pierwszej. Było o noworocznej salmonelli w Adrii. Nie wierzycie? Sprawdźcie sami. Za parę miesięcy to będzie możliwe bez wychodzenia z domu.

Napisane przez:

komentarzy 7 do “Całe roczniki w sieci”

 1. 01-04-2011 o godz. 22:37, Velvet Octopus pisze:

  A jakieś indeksowanie zostanie wykonane? Wyszukiwarki informacji w dokumentach graficznych wprawdzie istnieją (bazują na OCR), ale skanowanie jest idealną (i w praktyce ostatnią) okazją do utworzenia spisów treści.

 2. 01-04-2011 o godz. 23:46, bypoul pisze:

  super pomysł- chętnie przejże stare numery

 3. 02-04-2011 o godz. 01:23, namaziana pisze:

  no, no , już dziasiaj gazeta jest tematem niejednej pracy licencjackiej lub magisterskiej.Jej pojawinie się w internecie będzie wielkim wydarzniem dla przyszłych licencjatów i magistrów.I to mi siępodoba. Mam nadzieję, że nikt nie będzie archiwizował blogów – szczególnie tych o pierwszej komunii świętej!

 4. 02-04-2011 o godz. 09:50, admin pisze:

  Indeksowanie to dalsza przyszłość, ale jest w planach, jak zapewniają bibliotekarze. Na razie zapewne będzie to oglądanie i grzebanie podobne do tego w bibliotece, tyle że w domu przy monitorze.
  *
  Proszę nie mylić blogów na stronie http://www.gazeta.olawa.pl z zawartością „Gazety Powiatowej”, bo to nie zawsze jest to samo. A blogi archiwizują się same, one przecież już są w sieci. Także ten o pierwszej komunii – a dlaczego nie? Wkrótce pewnie będą jeszcze inne, także skierowane do bardzo konkretnej i wąskiej grupy. Kto nie chce, nie czyta.
  JK

 5. 06-04-2011 o godz. 10:41, kralle pisze:

  To w ogóle przełom w polskim bibliotekoznawstwie oraz nauce o mediach. Trudno przewidzieć jakie będą tego dalekosiężne skutki. Ale wydaje się że Polska nie będzie już taka sama.

 6. 14-05-2011 o godz. 22:29, xyz pisze:

  Ja mam tylko nadzieję ze to nie jest żart z okazji Prima Aprillis? 🙂

 7. 16-05-2011 o godz. 08:55, admin pisze:

  To nie żart – pierwsze roczniki już się pojawiają. Wystarczy zobaczyć to:
  http://jbc.jelenia-gora.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=329

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie