Ormianie

Byliśmy z żoną wczoraj na otarciu wystawy dotyczącej Ormian – we wrocławskim Muzeum Etnograficznym. Polecam wszystkim, którzy uważają, że Polska jest monolitem kulturowym i nie ma u nas mniejszości. Byliśmy tam jednak nie tylko z potrzeby ducha, także z potrzeby serca, bo wystawę przygotowała i jest jej kustoszem Monika Agopsowicz z Sulejówka – nasza sympatyczna znajoma (wciąż mamy nadzieję, że przy okazji wizyty we Wrocku wpadnie do nas na kawę).
Wiedziałem, że mamy w Oławie sporo mieszkańców pochodzenia ormiańskiego. Tym razem ich zobaczyłem w akcji. Bo chciało im się pojechać do Wrocławia, bo czują wspólnotę z innymi, bo dla nich ta wystawa była czymś wielkim. Pani Ela, dawna znajoma z drukarni, powiedziała, że miała łzy w oczach, bo wreszcie udało się z tą wystawą, na którą czekali, z tymi pierwszymi Dniami Ormiańskimi – żeby pokazać, że są.
Z Oławy było całkiem sporo osób, także publicznych, jak Witek Niemirowski z żoną Blandyną, Tosiek Markiewicz, Nina Kordys i Zbyszek Kordys. Był mój kolega z klasy Tomek. To potomkowie tzw. starej emigracji (w Oławie to będzie jakieś 30 osób). Spotkałem także rodzinę handlującą na targowisku – to nowa emigracja, którą w Polsce szacuje się obecnie na kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Chcecie ich zrozumieć? Jest świetna okazja – wystawa jest czynna, Dni Ormiańskie we Wrocławiu trwają.
*
Skąd ja znam tego faceta? Chodziło mi o prezesa Towarzystwa Ormian Polskich na Dolnym Śląsku. Skąd ja go znam?! Już wiem. Z gazety. Swojej. Otóż Malina zrobiła z nim rozmowę, gdy był w Oławie podczas Dni Koguta (będzie w środę). Wystąpił w zbroi i konno, jako rycerz, ale tak w ogóle to jest znanym chirurgiem transplantologiem z Trzebnicy, przyszywającym te ręce i nogi, które najpierw odcina na pokazach rycerskich. Zresztą rok remu pod Grunwaldem była z nim na bitwie „nasza” Monika Agopsowicz. I znów wygraliśmy. Jaki ten świat malutki.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie