Do prezydenta w sprawie ustawy

Oto treść pisma, jakie dziś trafi do prezydenta RP w imieniu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, do których należy „Powiatowa”:

Szanowny Panie Prezydencie!
Ze względu na treść wprowadzonej przez Senat poprawki do nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej zwracamy się do Pana z prośbą o zawetowanie tej ustawy, jaką uchwalił Sejm w ostatnim głosowaniu kończącej się kadencji.
Nie prosimy o zawetowanie ustawy, zawierającej tę poprawkę z powodów proceduralnych, choć w sposobie jej uchwalenia widzimy arogancję władzy. Ustawa tej samej treści uchwalona we wszystkich sejmowych i senackich czytaniach będzie tak samo szkodliwa dla budowy społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, jak ta, uchwalona z poprawką Senatu. Nie prosimy o zawetowanie ustawy, zawierającej tę poprawkę z powodu jej niezgodności z konstytucją, gdyż stanowi ona, że ustawodawca może precyzować obszary objęte tajemnicą. Nie znamy jednak ważnych interesów gospodarczych państwa, którym mogłaby zagrozić jawność opinii i ekspertyz.
W przypadkach, o których mówi ustawa, nie pozwalająca ujawnić zamawianych przez władzę ekspertyz i opinii, zniknie możliwość wymiany argumentów między decydentami a opinią publiczną – obywatelami, prasą, organizacjami trzeciego sektora. Na pytanie o przyczynę podjęcia takiej czy innej decyzji odpowiedź będzie krótka: „podjąłem tę decyzję, kierując się ekspertyzami, ale co było w ekspertyzie – ujawnić tego nie mogę, gdyż z mocy ustawy nie podlega ona ujawnieniu”.
Ponieważ tryb decydowania o nieujawnieniu jest arbitralny, po wejściu tej ustawy w życie „zagrożenie ważnego interesu państwa” wystąpić będzie mogło w każdym powiecie, w każdej gminie, także w sytuacjach, których twórcy ustawy sobie zapewne nie wyobrażali. Czy przebieg trasy ekspresowej, lokalizacja biogazowni, wiatraków energetycznych, likwidacja linii kolejowej, szpitala, szkoły, żłobka – to nie są sprawy ważne dla interesu państwa?
Naszym zdaniem ważna dla interesu państwa jest właśnie znajomość zamawianych przez władzę opinii, na podstawie których podejmuje ona decyzje. Ta znajomość pozwala ocenić, co z owych opinii zostało wzięte pod uwagę, a o czym i dlaczego zdecydowano inaczej. Władzy – która jest suwerenna w podejmowaniu decyzji – potrzebna jest krytyka opinii publicznej, oparta na argumentach, a nie na insynuacjach i plotkach – a jedynie insynuacje i plotki pozostają, gdy na proces decyzyjny spuszcza się kurtynę tajemnicy.
Prosimy zatem o zawetowanie tej ustawy ze względu na to, iż w interesie władzy zmniejsza ona obszar objęty debatą publiczną, przez co szkodzi interesom państwa, które w naszym rozumieniu budujemy jako demokrację, a nie jako autokrację.

Rada Wydawców
Stowarzyszenia Gazet Lokalnych

Napisane przez:

Jeden komentarz do “Do prezydenta w sprawie ustawy”

  1. 24-09-2011 o godz. 15:07, wolodia pisze:

    Trzeba być skrajnie naiwnym, by sadzic, że ta ustawa zmieni cokolwiek. Przeciez podobny mechanizm dziala od lat – bez zadnej ustawy. Grupy interesu maja dostep do pewnych informacji, inne go kupuja, a jeszcze inne nie maja szans na jego uzyskanie.
    Czy ten placz jest po to, by moc tlumaczyc wlasna nieudolnosc, niechec, obawe (niepotrzebne skreslic) przed ujawnianiem informacji zastrzezonych dla grup interesu, a czasem – dla samych siebie? Marny listek figowy.

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie