Termy Jakuba

Za chwilę idę do urzędu, aby (jako część komisji konkursowej) zatwierdzić wyniki plebiscytu internautów na imię oławskiego basenu. Wiadomo, że wygrała nazwa „Termy Jakuba” – teraz jeszcze tylko trzeba to formalnie „klepnąć”. Ja jestem „za”, choć nie był to mój faworyt. Początkowo krzywo patrzyłem na tę nazwę, bo jednak termy zbyt często kojarzymy z „wodami termalnymi”, „uzdrowiskami” itp. Ale generalnie rzecz biorąc termy to po prostu łaźnie miejskie, baseny z ciepłą wodą. Może skojarzenie z termami w starożytnym Rzymie jest nieszczególne, bo tutaj jednak zamiast kamienia będzie raczej dykta i blacha, ale jednak funkcja podobna. Więc ostatecznie, skoro tak wybraliście, „klepnę” te Termy Jakuba. Zwłaszcza że historia nazwy jest dość ciekawa. Otóż nazwę wymyślił chrzestny malutkiego Jakuba spod Oławy, którego dziadek pracuje w „Jakubie” Społem na osiedlu Jakuba Sobieskiego. Słowem – Jakub Jakuba Jakubem pogania. No, ale szczegóły w gazecie już jutro. Chyba.

Napisane przez:

komentarzy 8 do “Termy Jakuba”

 1. 10-01-2012 o godz. 11:14, Velvet Octopus pisze:

  Hmm, nazwa dość pretensjonalna, ale ujdzie. Mnie cieszy odwołanie historyczne. Warto by wyłożyć mniej zorientowanym, jaki to Jakub w Oławie pomieszkiwał – chyba że chodzi tylko o Jakuba ze Społem lub ew. samo Społem.

 2. 10-01-2012 o godz. 11:18, admin pisze:

  No nie, Velvet, wiadomo o jakiego Jakuba chodzi – oficjalnie nikt nie będzie mówił o prywatnych koneksjach zwycięzcy plebiscytu. Formalnie będą to Termy Jakuba, tego Jakuba. Sobieskiego. Syna tamtego Sobieskiego. Bo stąd nasz ród itd. Odwołanie historyczne jak najbardziej jest. Tamta prywata to jedynie smaczek, ale od tego jesteśmy, aby takie smaczki wyciągać, gdy za sto lat ktoś będzie prowadził wykopaliska w miejscu oławskich term.
  Pozdrawiam

 3. 10-01-2012 o godz. 19:15, Velvet Octopus pisze:

  Ja wiem, że wysoka komisja wie, o jakiego Jakuba chodzi. Reszty nie byłbym wcale taki pewien. Kolejny temat to „termy”… Cóż, taka nazwa, jaka nagroda.

 4. 11-01-2012 o godz. 09:25, admin pisze:

  Ok, już więcej nie będzie o innych Jakubach, wszystko wycofujemy, będzie tylko jeden Jakub, słuszny, żeby się nikomu nie pomylił.

 5. 11-01-2012 o godz. 11:06, Velvet Octopus pisze:

  A ja pociągnę temat, bo „tak się zastanawiam”, czy syn Jakub nie odziedziczył „skłonności antyhigienicznych” po swym ojcu Janie, który swej żonie zakazywał ablucji, gdyby zjeżdżał do domu.

 6. 11-01-2012 o godz. 11:25, admin pisze:

  To ciekawe, ale Sobieskiemu chodziło chyba o rodzaj zapachowego afrodyzjaku, a nie w ogóle o brak higieny – tak gdzieś mi to utkwiło w pamięci. Ale Jakuba oczywiście warto sprawdzać.

 7. 11-01-2012 o godz. 12:09, Velvet Octopus pisze:

  Dokładnie chodziło mu o to, żeby się nie myła. Być może feromony się wtedy mocniej ujawniały 😉

 8. 06-02-2012 o godz. 12:51, admin pisze:

  a domena termyjakuba.pl jest na sprzedaż 🙂
  (to jest komentarz autora „haha”)

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie