Wspólny sukces, czyli 1:0

Do „tego” meczu jeszcze parę godzin, a ja już znam wynik innego starcia. Październik – Piech 1:0. Dlaczego? Otóż młoda działaczka PiS wysłała do gazety list do opublikowania, w którym dziękuje burmistrzowi za inicjatywę kamienia smoleńskiego pod Pomnikiem Losów Ojczyzny. Potem jednak nadal upiera się w sprawie nazwania skweru imieniem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, twierdząc, że już ma wiele podpisów pod wnioskiem w tej sprawie, który niebawem przekaże władzom miejskim. Minęło parę dni i Karolina poprzedni list wycofała, zamieniając go innym, krótszym. Tym razem już tylko dziękuję burmistrzowi za kamień, przy czym pisze do Października, że „ustawienie w Oławie kamienia upamiętniającego ofiary katastrofy jest niewątpliwie naszym wspólnym sukcesem”. O skwerze ani słowa, tym bardziej o jakimś wniosku czy podpisach. Co się stało? Jakie to okoliczności spowodowały podmianę listu? Zapytałem o to autorkę, czekam na odpowiedź, którą chętnie się podzielę w tym miejscu.

Napisane przez:

komentarzy 10 do “Wspólny sukces, czyli 1:0”

 1. 08-06-2012 o godz. 23:19, Sequill pisze:

  A Panu tak nie wstyd podawać informacje redakcyjne aby kogoś zwyczajnie kulturalnie zmieszać z błotem?

 2. 09-06-2012 o godz. 09:25, admin pisze:

  Nie jest mi wstyd. Dzieje się polityka, a ja czasem prowadzę zapiski na ten temat, więc skoro coś wiem, a nie jest to sprawą prywatną, to piszę. Właśnie otrzymałem odpowiedź od Karoliny Piech i już donoszę, że jednak młodzi nie zrezygnowali ze zbierania podpisów, nadal chcą smoleńskiej nazwy dla skweru, a treść oficjalnego listu do publikacji zmienili, bo po prostu nie chcą „się kłócić” o to, która forma upamiętnienia jest lepsza. A kamień pod pomnikiem uznali za wspólny (z burmistrzem) sukces. I tyle. Bardzo pragmatyczne, jak na młodych ludzi. Lepiej cieszyć się z sukcesu, choćby i „wspólnego”, niż opłakiwać kolejną zabraną (bo nielegalną) tablicę. To na razie. Ale po tym sukcesie sprawa skwerku wróci. Powinienem więc chyba zmienić tytuł na taki bardziej młodzieżowo-książkowo-serialowy, czyli „Do przerwy 0:1”, ale gra jeszcze nie skończona… To trochę tak jak z naszą reprezentacją. Jest chwilowy sukces, bo jeszcze nie przegraliśmy meczu, więc na razie tym się cieszmy, ale Rosja jeszcze przed nami.

 3. 09-06-2012 o godz. 12:55, Karolina Piech pisze:

  Nie rozumiem ponadto dlaczego z chęci upamiętnienia ofiar katastrofy
  robi pan jakiś publiczny pojedynek. Może w Pana świecie śmierć jest
  czymś zabawnym, groteskowym, czymś co można sprowadzić do walki
  politycznej. Dla mnie, tegorocznej maturzystki uczczenie ofiar tej
  katastrofy jest zwykłą potrzebą serca, jeśli pojawia się dzięki
  działaniom młodzieżówki PiS choćby możliwość dyskusji o takim
  upamiętnieniu, to już jest to nasz ogromny sukces. Przypomnę że przez
  dwa lata w Oławie nikt, z prasą na czele, nie chciał podejmować tego
  tematu. W Jelczu-Laskowicach jest rondo, jest tablica upamiętniająca ofiary tej tragedii. Mogę z kolegami i koleżankami zapalić symboliczny znicz. Nikt go nie sprzątnie dopóki płonie. A pan w swojej arcymoralności ze śmierci 96 osób robi bokserski pojedynek. Współczuję Panu i Pana bliskim.

 4. 09-06-2012 o godz. 13:05, Sequill pisze:

  Panie Redaktorze. Ludzie mają dość posiłkowania się mediów tematem katastrofy. Chcą budować pomniki? Niech się dogadują. Po co to roztrząsać? Kto ma racje, czyj to sukces, jaki jest cel?. Pięknie Pan operuje osobą Pani Karoliny zamiast zaprosić ją aby sama za siebie informowała o swoich działaniach. Może kwestie pragmatyzmu młodych ludzi i ich pobudek co do upamiętniania wydarzeń czy też ich działań należało by pozostawić im samym? To co Pan przedstawia są spekulacje. A ten żargon sportowy tym bardziej nie pasuje do tak delikatnej sprawy. Te „rozgrywki” jak Pan to ujął powinny się pozostawić w milczeniu zważywszy na to czego dotyczą.

 5. 10-06-2012 o godz. 10:25, racjonalista pisze:

  Sorry-podobno to radny Koprowski z PO jeszcze w 2011 roku był inicjatorem tego wniosku aby głaz wraz z tablicą postawić przy pomniku Losów Ojczyzny.

 6. 10-06-2012 o godz. 12:17, racjonalista pisze:

  Karolinko- dzisiaj 10 dzień miesiąca tzw.miesięcznica zapomniała pani o tablicy na skwerze przy ulicy św.Rocha 2:0 dla burmistrza!

 7. 11-06-2012 o godz. 10:18, Karol pisze:

  A czy nachalne stawianie tabliczek nielegalnych na skwerze to nie szopki i bokserski pojedynek, wykorzystujący śmierć 96 osób przez ciebie Karolino?
  Czy tego potrzebują osoby, które zginęły w katastrofie i ich rodziny, by kłócono się o nazwę Skweru i nielegalną tabliczkę.
  Zapomniałaś o tym, że takie ekscesy to walka polityczna, nie mająca nic wspólnego z powagą i upamiętnieniem ofiar katastrofy.

  A gdzie byliście Karolino przez ostatni rok, dlaczego w tamtym roku nie uczyniliście takiego szumu. W tamtym roku była jeszcze koalicja PIS z Październikiem, więc i twoi radni z PIS i ty siedzieliście cicho. Jakby nie chodziło tylko o walkę polityczną, to należało zrobić taki szum w tamtym roku.
  A tak wygląda to sztucznie, bo i Pan Regiec i Pan Gwiazdowicz i ty Karolino uaktywniliście się dopiero teraz, gdy już PIS nie jest w koalicji z Październikiem.

 8. 11-06-2012 o godz. 11:22, racjonalista pisze:

  Do Sequill-tablica upamiętniająca katastrofę smoleńską na placu przy Pomniku Losów Ojczyzny to nie jest niczyj sukces tylko kompromis,wobec gry politycznej jaką uprawia PiS na tej naszej wspólnej tragedii narodowej.Jeszcze do niedawna słyszałem hasła aktywistki PiS-u Karolinki -,,nie odpuścimy skweru,będziemy tak długo stawiać tablice aż Rada Miejska zmieni zdanie” i co z tego wyszło, wszyscy widzimy.Co do osoby pani Karoliny,-no cóż miała swoje 5 minut aby zaistnieć publicznie, dziwię się tylko, że mieszkanka podobno z Jelcza Laskowic w naszym mieście jest tak bardzo aktywna, przecież w swojej rodzinnej miejscowości może wiecować i palić symboliczne znicze przed tablicą, przy rondzie.Według PiS-u najlepiej jakby w każdym mieście i w każdej wsi były tablice i pomniki upamiętniające tą tragedią-tylko pozostaje jedno zasadnicze pytanie – czy chcą tego Polacy?

 9. 11-06-2012 o godz. 11:36, Łukasz N. pisze:

  No właśnie Karolino. Czy według Ciebie operowanie przez PiS katastrofą, to nie działanie typowo polityczne?
  Sequill, a co jeżeli tych pomników, tablic, głazów mieszkańcy nie chcą/nie życzą sobie?

 10. 11-06-2012 o godz. 12:51, Karol pisze:

  Co do pytania Łukasza Niżyńskiego, właśnie Karolino, co z mieszkańcami, którzy nie chcą tej tablicy, nazwy Skweru?

  Pamiętaj, że wybory samorządowe odbyły się już po katastrofie w 2010 r. i wybrano do rady lewicowo-lokalnych działaczy BBS i liberalno-centrowych działaczy Platformy Obywatelskiej, którzy razem mają absolutną większość, 17 radnych i radna SLD jeszcze.

  A PIS zdobył jedynie 3 mandaty, tak docenili was wyborcy, więc w mieście zwolennicy PIS są w mniejszości. Nie możecie więc narzucać większości mieszkańców, którzy nie głosowali na PIS, nazwy Skweru, Pomnika, tym bardziej nie będzie tego czyniła mieszkanka Jelcza Laskowic.

  To, że uczęszczasz do LO im. Jana III Sobieskiego, nie oznacza, byś mogła u nas urządzać takie szopki, z tablicą.
  Ok, można było zaprezentować zdjęcia, zapalić znicze,wszystko dobrze, ale to kolejny powód, by stwierdzić, że to dość sztuczne, że ty mieszkanka osiedla w Laskowicach jesteś tak aktywna w Oławie.

  Nie wyobrażam sobie, żebym ja czy np. Łukasz Niżyński pojechali do Jelcza Laskowic i tam demonstrowali i stawiali nielegalne tabliczki.
  Kolejny powód, by nie wierzyć w wasze demonstracje.

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie