Do lektury

Ciekawa rozmowa z profesorem Ladislauem Dowborem (Magazyn Gazety Wyborczej z minionego weekendu). A to smaczki do zacytowania:

Myśl, że można będzie wiecznie zwiększać konsumpcję na planecie, która ma ograniczone rozmiary, mogła przyjść do głowy tylko idiocie albo ekonomiście.
*
W wyniku niedożywienia i braku higieny umiera rocznie ponad 10 mln dzieci. To jak tragedia WTC, tylko że zawala się – codziennie, przez okrągły rok – dziesięć takich wież i giną tylko dzieci. I co? Skandalu nie ma.
*
Światowy produkt to 63 bln. Na czteroosobową rodzinę wychodzi 3000 dolarów miesięcznie! Wszyscy moglibyśmy dobrze żyć.
*
Aby zaspokoić potrzeby zdrowotne i żywieniowe wszystkich ludzi na ziemi, wystarczyłoby dorzucić 13 mld dol. Ale nie ma skąd ich wziąć, choć Zachód wydaje 18 mld na żywność dla psów i kotów, a sami Europejczycy puszczają z dymem i przepijają 150 mld.
*
Bogactwa 447 najzamożniejszych na świecie osób jest większa niż majątek uboższej połowy ludzkości. Szwajcarski Federalny Instytut Technologii ustalił, że 737 podmiotów kontroluje 80% światowego systemu ekonomicznego, a jest jeszcze hardcore – 147 grup, które kontrolują 40%
*
Chciwość jest dobra – mówią Amerykanie. Im więcej zgarniesz, tym lepiej. Maj też powiedzenie „We are the best, fuck the rest”. Ale świat nie pomieści już takie żądzy. Co roku przybywa 80 mln ludzi, tyle ile ma Egipt. Codziennie na globalnym stole trzeba postawić 220 tys. nowych talerzy.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie