Gen nepotyzmu

„Od tej korupcji ręce opadają”. Wracam do tej rozmowy „Wyborczej” z Grażyną Kopińska, szefową Programu przeciw Korupcji Fundacji im. Stefana Batorego, bo to ważny tekst, a jego fragmenty wypisz wymaluj dotyczą wielu gmin, miasteczek i powiatów (nie wyłączając naszych spraw, wielokrotnie już opisywanych w gazecie):

To ogromna pokusa dla polityków, bo partie stoją na aparacie – ludziach, którzy muszą im zrobić raz na cztery lata kampanię, a między kampaniami załatwiają ich sprawy. Tym ludziom trzeba jakoś zapłacić, więc po wygranych wyborach, gdy ileś stanowisk jest do obsadzenia, partie obsadzają je swoimi.
*
Bywają wręcz konkursy pisane pod konkretną osobę, np. wpisuje się, że na jakieś stanowisko potrzebna jest znajomość fińskiego, choć wcale nie jest ona przydatna. I okazuje, że był jeden kandydat, który akurat tę znajomość posiadał.
*
PO jest dla mnie ogromnym rozczarowaniem. Oczekiwałam, że to będzie roztropna partia, która zaprowadzi sensowne standardy, a nic takiego się nie dzieje. Przez cztery lata istniało stanowisko pełnomocnika rządu ds. opracowania programu zapobiegania nieprawidłowościom w życiu publicznym i żaden program nie powstał. A po wyborach stanowisko zlikwidowano.
*
Problem z upartyjnieniem spółek – i to poważniejszy, bo powszechniejszy – jest na niższych szczeblach. Nie dość, że istnieją te spółki, to jeszcze mają spółki-córki i wnuczki. I o ile w głównych spółkach jeszcze obowiązują jakieś reguły, np. ustawa kominowa, to w córkach i wnuczkach jest pełna dowolność. To cudowne miejsca do wsadzenia kolegi radnego, czy tego, który pomagał w kampanii wyborczej.
*
– Ważne jest też, żeby we wszystkich instytucjach publicznych proces przyjmowania do pracy był jak najbardziej przejrzysty i transparentny. Wtedy nawet jeśli członek partii czy rodziny zostanie przyjęty, to trudno postawić zarzut. Jeżeli nie ma konkursu, taki przypadek jest wyciągany.
– Czyli czasem dzieci polityków mają trudniej?
– Oczywiście, że mają trudniej. Zajmując wysokie funkcje, politycy muszą liczyć się z tym, że mają masę ograniczeń, ale nie tylko oni, również ich najbliższa rodzina.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie