Muzeum w Iserlohn

Krzysiek Trybulski wyjechał na parę dni do Niemiec. Przy okazji, nie bez mojej sugestii, wstąpił do oławskiego muzeum w Iserlohn, gdzie kiedyś razem byliśmy (no, to już paręnaście lat temu). Krzysiek, jak to Krzysiek, robi wiele zamieszania wokół wyjazdu i własnej osoby, ale przy okazji od razu przysłał fotki z muzeum. – Są tam także u nich w gablotach fotki z naszego pierwszego pobytu – pisze. – Muzeum jest w tym samym miejscu. Opiekuje się nim Linus, ale on ma już 88 lat (jest w dobrej kondycji). Martwią się o przyszłość tego muzeum i rozważają przekazanie zbiorów do muzeum w Oławie. Więcej opowiem po powrocie.

Z tego, co wiem, nie ma w tym muzeum jakichś zabytkowych przedmiotów o dużej wartości muzealnej, raczej pamiątki sentymentalne. Pamiętam, że na półce był np. woreczek z ziemią z oławskiej Odry. Dla nas najcenniejsze są jednak zdjęcia i dokumenty. Był tam np. plan Oławy z zaznaczonymi nazwiskami rodzin, które przyporządkowano do konkretnych domów. Sprawdziłem wtedy, że w moim rodzinnym domu przed wojną mieszkał ktoś o nazwisku bodajże Butter (o ile nie zawodzi mnie pamięć). W każdym razie wizyta Krzyśka może być dla nas cenna, więc na pewno w gazecie będzie na ten temat sporo. Już dziś polecam, choć znając tempo pracy Krzysztofa, nie spodziewałbym się materiału w najbliższym numerze. Obym się mylił!

Napisane przez:

Jeden komentarz do “Muzeum w Iserlohn”

  1. 06-09-2012 o godz. 18:49, Dorota pisze:

    Niesamowite! Muzeum oławskie gdzieś w Niemczech?! Choć z drugiej strony Oława jest specyficznym Miastem,jedni mieszkańcy wyjechali, drudzy tu przyjechali, choć ani jedni ani drudzy nie ze swojej woli..A Miasto jak stało tak stoi.Robiłam na studiach projekt właśnie takiego spotkania tych którzy wyjechali stąd i tych którzy tu przyjechali w ramach Jubileuszu Oławy.Robiąc taki projekt sporo czytałam,myślę, że ogromnie emocjonalne było by to święto..

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie