Dawno temu w Oławie

Cykl pod takim tytułem publikujemy od czasu do czasu w wydaniu papierowym, ale dotyczy on głównie zdjęć przedwojennej Oławy, niezwykle pięknej, malowniczej wręcz. Teraz proponujemy czytelnikom nowy cykl, w galerii, na który złożą się fotki wykonane również dawno temu w Oławie, ale nie aż tak dawno. Parę lat temu serię takich starych zdjęć złożył w redakcji Lesław Mazur, którego prywatnie znam także z lubiatowskich obozów. Przyniósł do redakcji płytkę ze zdjęciami, aby one nie przepadły, żeby ktoś jeszcze mógł się nimi cieszyć. Zdjęcia fantastyczne, pokazujące bez retuszu życie Oławy sprzed kilkudziesięciu lat. Dla wielu współczesnych naszych czytelników to tak dawno, jakby przed wojną. Może nie zawsze chodzi o jakiś artyzm tych zdjęć, ale o ich niezaprzeczalną urodę, wynikającą z faktu, że po prostu są. Bo nie ma za wiele dokumentacji z czasów, gdy o aparatach cyfrowych nawet nie myślano.
Nieco inne fotografie zaproponował nam Janusz Kordys, także od lat fotografujący swoje miasto (te pojawią się na naszej stronie wkrótce). W jego kolekcji, raczej barwnej, jest więcej zdjęć współczesnych, ale także sprzed paru, parunastu lat. Także więcej wysmakowanych kolorem, pejzażem. Za chwilę i one staną się stare, archiwalne, dokumentujące nieistniejący, zmieniający się krajobraz miasta.
To oczywiście fantastyczne, że są tacy ludzie, którzy fotografowali Oławę 30-40 lat temu, dokumentowali zmiany miejskiego obrazu, którzy czynią to dzisiaj, gromadząc niesamowicie cenny materiał archiwalny dla potomnych. Teraz, gdy internet spowszedniał, a zdjęcia trafiają do sieci, ich praca nabiera jeszcze większego sensu, pozostaje, cieszy, zanurza w przeszłości. Nie pozostaje obojętna. A przecież chyba głównie o to im chodziło. I dzięki takim autorom mogę być dumny z tej serii.

Fotki pana Mazura już znacie ze strony, więc teraz jedna z prac Janusza Kordysa z serii „Okolice Oławy nad Odrą”

Napisane przez:

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie