Trzy po trzy

Po pierwsze Woody Allen. Wbrew temu, co wypisują krytycy, jego nowy film „Zakochani w Rzymie” jest świetny, wciąż miejscami świeży, ironiczny, zaskakujący. Przynajmniej dla mnie. To jest ten rodzaj rozrywki, który wciąż do mnie dociera. No, ale ja jestem jego fanem od lat, więc przyjmuję jego obrazy wyjątkowo, co nie znaczy bezkrytycznie, bo np. jego dzieła pisane jakoś mi nie wchodzą. Ale filmy, w tym ten ostatni, nieustająco polecam. Przynajmniej tym, którzy mają przećwiczoną podzielność uwagi – przyda się podczas oglądania, by nie przegapić smaczków, których – jak to u Allena – nie brakuje.
*
Zaczytywałem się ostatnio (fakt, że krótko, bo to krótkie jest) w „Lasce nebeskiej” Mariusza Szczygła. To coś innego niż solidne reportaże z książek „Gottland” i „Zrób sobie raj”, raczej takie reporterskie felietony – tu akurat na temat konkretnych książek czeskich autorów. Aż skrzy się w nich od świetnych anegdot, udowadniających założenie Szczygła, że Czechów wymyślono po to, aby wprowadzać Polaków w dobry nastrój. Faktycznie. Nastrój poprawił się. Choćby od takiej puenty, dotyczącej wymyślonej, a jednak kultowej, postaci niejakiego Cimrmana:
Pytam Czechów o ich geniusza przy różnych okazjach.
– Jak możecie wierzyć w kogoś, kto nie istnieje?
– Ale to zupełnie tak jak u was w katolickiej Polsce, prawda?

*
Po trzecie zdrowie. Usłyszałem kiedyś od starszej koleżanki coś, co zrozumiem, jak będę w jej wieku. Że przychodzi taki czas, gdy dobre wypróżnianie staje się podstawą. Zaczynam rozumieć. Podobnie bywa z bólem zębów, czego nasze zawsze i obowiązkowe młode społeczeństwo (innego przecież nie ma) zdaje się nie rozumieć. Tylko 56% ludzi pamięta o myciu zębów przed wyjściem z domu, ale za to aż 77% zawsze pamięta o zabraniu telefonu. Wychodzą z założenia, że przecież przez telefon tych zębów nie widać. Tym bardziej niczego nie czuć.

Napisane przez:

Jeden komentarz do “Trzy po trzy”

 1. 16-09-2012 o godz. 21:21, kiwi pisze:

  Łby nam siwieją i ciało rzednie
  Myśli to takie, ze gadać szkoda
  Łby nam siwieją i zęby przednie
  Szykują w drogę się
  Co tu dodać?

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie