Po Gali

Wróciłem właśnie z Gali Lokal Press 2012, która tradycyjnie już odbywała się w Sejmie, w tzw. sali kolumnowej. Tym razem gościł dziennikarzy z mediów lokalnych wicemarszałek Grabarczyk (pod nieobecność marszałek Kopacz), a prowadził imprezę Stanisław Tym. W tym roku dla nas szału nie było (poprzednio niemal zawsze coś wygrywaliśmy), musieliśmy się zadowolić nominacją Xawerego za tekst o historii browaru w Chrząstawie. Cóż, nie zawsze trzeba dostawać nagrody, inni przecież także pracują.
Ciekawe było późniejsze spotkanie w Klubie Dziennikarza, gdzie była okazja do wymiany doświadczeń. Wynika z nich jedno: w prasie lokalnej nie jest jeszcze najgorzej (w porównaniu z tytułami ogólnopolskimi). Interesujące były wyniki czytelnictwa marki „Tygodnik Lokalny” (mamy coś takiego przy tytule), zrzeszającej obecnie 121 tytułów lokalnych, mających w Polsce ok.6 mln czytelników. Ponieważ marka zdobywa coraz więcej tytułów, akurat ten brand może się pochwalić ogromnym skokiem, zwyżka czytelników w ciągu ostatnich paru lat jest ogromna (w 2009 roku 4 mln). Gorzej to wygląda z pozycji pojedynczych tytułów, mało który odnotował wzrost sprzedaży w minionym roku, raczej małe zniżki rzędu 2-3%. Jeszcze gorzej jest w internecie. Wielu inwestuje, ale prawie nikt na tym nie zarabia. Kolega z podobnej gazety, jak nasza, przyznał się, że co miesiąc dokłada 15 tys. zł do swojego portalu i końca nie widać. Ci, którzy poszli w profesjonalną telewizję internetową, mają jeszcze gorzej. Wiedzą co i jak robić, ale wciąż nie wiedzą po co, czyli jak na tym zarabiać.
Nie jest wykluczone, że na łamach gazety podzielimy się wkrótce wynikami czytelnictwa dotyczącymi tych, którzy nasz czytają (wiek, dochody itp.), bo to może być ciekawe.

Napisane przez:

komentarze 3 do “Po Gali”

 1. 16-02-2013 o godz. 11:56, mac pisze:

  Panie Redaktorze. Byla jedna nominacja dla nas. To lepiej niz nic. Nominacja dla Xawerego – najlepszego dziennikarza Gazety Powiatowej. Od jakiegosc czasu juz bylego dziennikarza Gazety Powiatowej….

 2. 16-02-2013 o godz. 12:42, admin pisze:

  Też tak uważam, czemu już dawałem wyraz – rok temu i wcześniej zgarnialiśmy sporo nagród, więc teraz trzeba się nieco posunąć na ławce.
  JK

 3. 28-02-2013 o godz. 13:57, Dorota pisze:

  Tekst o browarze rzeczywiście świetny. Dobrze, że został zauważony. Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie