Strzelin tak, ale nie my!

Żona wyciągnęła mnie na galę, otwierającą drugi Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. Nieźle było, laureatami „platynowych szczeniaków” zostali Krystyna Janda i Daniel Olbrychski, było parę piosenek, prezentacja nominowanych aktorów, a także ciekawe występu Teatru Pantomimy. To wszystko jednak mało ważne. Pamiętałem, że kiedyś dotarła do mnie wiadomość (kto to mówił?), że Oława na tym festiwalu będzie obecna, a raczej że Festiwal będzie obecny w Oławie, że przyjedzie z warsztatami Bogusław Linda (dyr. artystyczny), że kto jak kto, ale my powinniśmy w tym uczestniczyć, bo Szymków jest związany z tą ziemią. Jeśli nie powiat, jeśli nie Oława, to chociaż Jelcz-Laskowice, bo to przecież w tej gminie, w Chwałowicach, Tadeusz Szymków kupił dom i się osiedlił. Tymczasem ze zdumieniem usłyszałem, że w tym roku festiwal rozrósł się i dotarł do… Strzelina oraz do Oleśnicy! Ale nie do nas! Zdumiewające, choć zapewne poszło, jak najczęściej, o kasę, której nikt nie wyłożył, więc festiwal, związany z „naszym” Szymkowem, obejdzie się bez nas, a my bez niego. Szkoda? Pewnie, że tak. Młodzi mieliby okazję spotkać swoich idoli tu, na miejscu, a zresztą każdy kontakt z wielką sztuką ma sens, więc co tu gadać. Na razie inni to wzięli.
*
Przy okazji świetna dykteryjka, którą opowiadał Piotr Gąsowski, jako ulubioną Tadzia Szymkowa:

Przychodzi znany i wielki aktor do teatru, na spektakl, w którym gra główną rolą. Ma jeszcze chwilę czasu, więc idzie do teatralnego baru i prosi o trzy setki najlepszego koniaku. Wypija jeden, drugi, trzeci, po czym na pewnych nogach wychodzi na scenę i wprost rewelacyjnie gra pierwszy akt.
W antrakcie znów wychodzi do baru i ponownie prosi o trzy setki najlepszego koniaku. Wypije jeden, drugi, trzeci, po czym na pewnych nogach wychodzi na scenę i wprost rewelacyjnie gra… pierwszy akt.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie