Fakt z Oławy

„Fakt” pociągnął temat, który śladem naszego czytelnika i „Rzeczpospolitej” zasugerowaliśmy w wydaniu papierowym parę tygodni temu. Chodzi o generała Edwarda Łańcuckiego, który na oławskim Rynku podczas Dnia Kombatanta wręczał medale, a był oskarżony w procesie Grudnia ’70 o wydawanie rozkazów, by strzelać do protestujących robotników. Wtedy jednak nie mógł odpowiadać za rozkazy, bo… tłumaczył się kiepskim stanem zdrowia. Teraz nie przeszkadza mu to odznaczać innych. Obecność generała na oławskich uroczystościach nie zbulwersowała nikogo z obecnych miejscowych notabli.

Fakt kupił od nas fotki do swoich materiałów.

http://www.fakt.pl/politycy/edward-lancucki-kazal-strzelac-dzis-przyznaje-odznaczenia,artykuly,583086.html

Napisane przez:

komentarze 4 do “Fakt z Oławy”

 1. 12-10-2015 o godz. 13:52, bronx pisze:

  Niemiecka gazeta musiała temat chwycić, żeby zrobiło się o nim głośniej. Na gazetę lokalną za wysokie progi?
  Leśne dziadki pokroju Łańcuckiego już dawno zawładnęły przestrzenią uroczystości „ku czci” w Oławie i tego typu miasteczkach. Za przyzwoleniem władz, w których szeregach nietrudno wskazać potomstwo leśnych dziadków, a teraz – o zgrozo – potomstwo potomstwa. Nieźle zakamuflowane, choć jeszcze niekoniecznie w dobrze dobranych garniturach i krawatach. Szlachectwo wynosi się z domu, a skoro tam go nie było, trudno się dziwić, że króluje badziewie.
  Ostatnio odbyło się w Oławie kilka zjazdów, na których „następne pokolenia” wychwalały swoich protoplastów – utrwalaczy władzy ludowej. To też nikogo specjalnie nie zniesmaczyło.

 2. 12-10-2015 o godz. 14:29, admin pisze:

  Nie za wysokie progi – po prostu generał nie jest z Oławy, oskarżenia nie dotyczą spraw lokalnych, więc się tym szczegółowo nie zajmujemy. Napisaliśmy swoje, że są kontrowersje wobec tej postaci i że nikogo to nie poruszyło – ostatecznie dzięki temu media ogólnopolskie mają teraz pożywkę. Gdyby jakieś powiatowe środowisko np. protestowało, pisalibyśmy o tym, bo wkroczylibyśmy w przestrzeń lokalną.
  Pozdrawiam
  JK

 3. 13-10-2015 o godz. 12:31, Łukasz pisze:

  Kto był głównym organizatorem tej uroczystości ? To znaczy kto wysyłał zaproszenia ? itd…

 4. 13-10-2015 o godz. 12:55, admin pisze:

  Nie wiem, mnie tam nie było. Pewnie pułkownik Praczuk, jak zwykle.
  JK

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie