Rynek nadal będzie martwy?

Pod tekstem o wystawie „Czar PRL” w piwnicach ratuszowych ktoś napisał, że restauracji w tym miejscu jak nie było, tak nie ma. I długo nie będzie, choć władze chciałyby, aby była. Taka inwestycja w tym miejscu to na razie porażka z kilku powodów.
Po pierwsze koszty – pod ziemią potrzebne są specjalne urządzenia, wyciągi, wentylacja itp. Czyli drożej.
Po drugie – ratusz wciąż nie pełni funkcji centrum polityczno-urzędniczego Oławy, bo to wszystko nadal na placu Zamkowym, gdzie urzęduje burmistrz. Ratusz tylko czasami ożywa, a to „czasami” jest za mało dla biznesu.
Po trzecie – zapowiadana rewitalizacji Rynku, czy jak to tam zwał, obejmować ma chyba na razie (I etap) jedynie najbliższe otoczenia ratusza, tzw. plac ratuszowy plus zamknięcie ruchu tam, gdzie są parkingi. To oczywiście spowoduje, że będzie piękniej (ławeczki, fontanna, trawniki), więc parę osób wybierze się na spacer, ale to wciąż za mało, by restauracja w ratuszu mogła zarabiać na siebie.
Żeby oławski Rynek ożył, trzeba by zmienić strukturę tego, co znajduje się w lokalach wokół Rynku. Skoro kiedyś zaniedbaliśmy to (mimo sygnałów, że kiedyś będzie źle – były takie także w gazecie) i oddaliśmy niemal wszystkie lokale takim najemcom jak banki i inne instytucja finansowe, to trudno się dziwić, że ludzie przychodzą tu rzadko. Bo po co? Z kilku lokali gastronomicznych w Rynku, które (oprócz galerii handlowych, ale to nie w tym miejscu) generują ruch klientów, dziś mamy chyba tylko „tosty” i „pizzę” (kiedyś bywało, że było 5-6 lokali, a powinno być jeszcze więcej). Jeśli nie będzie po co przychodzić do Rynku, zwłaszcza w weekendy, gdy nawet to dotychczasowe rachityczne życie zupełnie zamiera, żadna restauracja w ratuszowych piwnicach nie ma racji bytu. Owszem, gdy przybędzie ławeczek i zieleni, może uda się zarobić na letnich kawiarenkach typu lody, piwo i pizza, ale nie zrobi tego prawdziwa restauracja z czymś lepszym, czyli droższym.
JK

Napisane przez:

komentarze 2 do “Rynek nadal będzie martwy?”

  1. 01-05-2016 o godz. 18:37, Km pisze:

    Sposób na ożywienie olawskiego rynku: zapisać w nowej Strategii Promocji Miasta, ze rynek ma byc ożywiony.

  2. 02-05-2016 o godz. 08:25, admin pisze:

    Tak, to świetny pomysł. Proponuję zgłosić burmistrzowi. Na pewno skorzysta.
    JK

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie