To McCartney dla was!

W połowie maja nakładem wydawnictwa Bukowy Las ukazała się niezwykła książka o McCartneyu – to wyjątkowa biografia sir Paula! Mamy dla was parę egzemplarzy, ale to wkrótce, sprawdzajcie na portalu. Ja od paru dni czytam (jak mało tego czasu!) i już polecam, nie tylko fanom The Beatles. Co parę kartek sięgam do swoich muzycznych zbiorów i ponownie słucham tego, co znam niemal na pamięć, bo teraz, w nowym kontekście, wszystkie nagrania brzmią trochę inaczej, zmieniają się akcenty.

Polecam z czystym sumieniem

Polecam z czystym sumieniem

To nie jest typowy wywiad z gwiazdą muzyki pop. To fragmenty rozmów, przeprowadzonych w różnym czasie i na różne tematy, przeplatane opisem czy wspomnieniami autora. Czyta się bardzo dobrze. Ciekawe dla fanów mogą być uwagi McCartneya na temat jego konkretnych utworów, a także refleksje na swój własny temat. Miejscami to bardzo intymne wyznania, czego w innych biograficznych książkach o tym artyście po prostu nie ma.
Książka odpowiada na wiele pytań, które nosił w sobie każdy fan Beatlesów. Teraz już wiem, co się stało z oryginalnym pianinem Paula z jego liverpoolskiego domu (grałem „Yestarday” na tym instrumencie, który je zastępuje, ale tak fałszował, że aż było mi wstyd przy innych zwiedzających, że nie wspomnę o własnej żonie i synach, którzy musieli tego wysłuchać, ale nie mogłem się oprzeć). Teraz już wiem, że piosenką innego kompozytora, która najbardziej mu się podoba, jest „Fields of Gold” Stinga. Teraz już wiem, że – wbrew plotkom – ziele, które znamy ze słynnej okładki „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band”, to jednak nie była marihuana. A co? Sami przeczytajcie. Nie będę odbierał tej przyjemności.
*
W 1989 roku londyńskie biuro Paula McCartneya skontaktowało się z młodym dziennikarzem i zaprosiło go do przeprowadzenia wywiadu ze słynnym muzykiem. Obaj panowie spotykali się już przedtem i zawsze świetnie się rozumieli. W kolejnych latach Paul Du Noyer spotykał się, rozmawiał i współpracował blisko z Paulem McCartneyem. Ich konwersacja obejmowała rozmaite tematy, między innymi życie i muzykę w okresie działalności McCartneya w The Beatles, a potem Wings, a także jego prywatne opinie na temat Johna Lennona i ukochanej żony Lindy. Du Noyer rozmawiał z McCartneyem w ciągu ostatnich 35 lat wiele razy – z pewnością dużo częściej niż jakikolwiek inny dziennikarz.

McCartney w rozmowach, książka napisana z błogosławieństwem samego Paula, jest zwieńczeniem długiej znajomości dziennikarza z eks-Beatlesem. Czerpie ona ze wspomnianych rozmów, łącząc najskrytsze wyznania McCartneya ze spostrzeżeniami Du Noyera. Dzięki temu autorowi udało się nakreślić wierny literacki portret, obejmujący całą muzyczną karierę jego rozmówcy.

Z córką tuż przed koncertem McCartneya w Kijowie (2008) - fot.  Katarzyna Zalas-Kamińska

Z córką tuż przed koncertem McCartneya w Kijowie (2008) – fot. Katarzyna Zalas-Kamińska

W Polsce McCartney dał tylko jeden jedyny koncert, w 2013 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie. Teraz, właśnie w czerwcu, koncertuje niedaleko, bo można go usłyszeć w Berlinie (14 czerwca) i Pradze (16 czerwca). Kto się wybiera? Ja tak, obowiązkowo! A ty? Nie możesz pojechać? Poczytaj!
*
Książka, w twardej oprawie, liczy ok.320 stron, zawiera zdjęcia, w księgarniach kosztuje ok. 49 zł. U nas możesz ją dostać za darmo. Nie przegap.

Napisane przez:

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie