Publiczna

Jeśli ktoś miał dotąd jakiekolwiek wątpliwości w sprawie poziomu rzetelności telewizji publicznej, to wczorajszy dzień powinien pozbyć go złudzeń. Specjalnie obejrzałem od deski do deski główne wydanie „Wiadomości”, by zobaczyć, jak zrelacjonują WOŚP.
Jeśli w Polsce pojawia się inwestor, gotowy wyłożyć na jakiś zakład 10 czy 20 mln zł – kamery są zawsze, bo to przecież zwykle sukces rządzących (co bywa prawdą). Gdy w przypadku WOŚP inwestor (w tynm przypadku zbiorowy – czyli Polacy) chce dać na publiczne przecież szpitale ponad 60 mln zł (a pewnie i znacznie więcej), telewizja (też publiczna, choć pewnie inaczej), nie znajduje ani sekundy na jakiś obraz z tego wydarzenia, tworzonego przez 120 tys. wolontariuszy i wspieranego przez parę milionów Polaków, w tym pierwszą parę. Prowadzący jedynie w ostatnim zdaniu (dosłownie) powiedział tylko, że orkiestra trwa i ile do tej pory zebrała. Bez jakiegokolwiek zdjęcia nawet, choć to przecież telewizja, nie radio.
I nie było w tym dniu ani wybuchu wojny światowej, ani drugiej katastrofy smoleńskiej, ani nawet blokowania sejmu. Był jedynie sukces Stocha, który świętowano tak niemożebnie sztucznie i długo (nawet z historią skoczni w Wiśle i czekoladowym Adamem Małyszem w tamtejszy muzeum), aż niesmacznie.
Można nie lubić Owsiaka i całej tej akcji. Ale udawać, że nie widzi się czegoś, co dzieje się za oknem, o czym mówią wszystkie światowe stacje informacyjne? Aby wilk był syty i owca cała, wystarczyło pokazać np. prezydenta RP, dać jego wypowiedź, że też wspiera, i dodać, ile aktualnie ludzie na licytacji dają za zdjęcie z nim i jego żoną. Cokolwiek. Ale nic?!
JK

Napisane przez:

komentarzy 5 do “Publiczna”

 1. 16-01-2017 o godz. 12:34, Anty_owsik pisze:

  Drogi Jurku! Widzę, że Ty – z całym szacunkiem – nie czaisz bazy i mylisz podstawowe sprawy. Po pierwsze, Owsiak nie robi tej akcji za darmo a za całkiem przyzwoite pieniążki! http://m.niezalezna.pl/61139-uzasadnienie-wyroku-miazdzy-owsiaka-sad-potwierdza-fakty-podane-przez-blogera Po drugie, WOŚP to fundacja prywatna – takich jest parędziesiąt tysięcy, ale działalności żadnej z nich nie poświęca się nawet promila uwagi w mediach w porównaniu z WOŚP. Po trzecie, Owsiak nie jest jeden, który zbiera pieniądze. Są inni, którzy robią to samo i nawet skuteczniej (przy mniejszych kosztach własnych), a przy tym: nie robią żadnego cyrku, nie lansują się przy każdej okazji etc. http://natemat.pl/165225,bedzie-wyscig-dobroczynnosci-szlachetna-paczka-pokonala-wosp-rekordowymi-54-milionami Gdyby relacjonować każda publiczną żebraninę lub nawet tylko taką, której patronuje A. Duda, to w wiadomościach nie było by czasu nawet na prognozę pogody. Po czwarte, nie przesadzaj z tymi milionami Polaków, którzy uczestniczą we WOŚP! Po piąte, jakość służby zdrowia w Polsce jest na jednym z ostatnich miejsc w Europie, zaś wydatki na biurokrację i koszty funkcjonowania np. urzędów podatkowych jedne z największych na świecie! To, na co tu zbiera się pieniądze we wszystkich innych krajach, włącznie z Rumunią (drugi rok odnotowała nadwyżki budżetowej), po prostu jest dostępne! I od tego trzeba zacząć: prawo do opieki zdrowotnej jest nadrzędnym obowiązkiem każdego rządu, który należy egzekwować a nie organizować kolejne żebraniny!!! – Pamiętasz młodą Oławiankę, na której leczenie ratujące życie zbierali się jej przyjaciele i inni Oławianie (choruje na stwardnienie rozsiane)? Miejscowy poseł- dobrodziej obiecał, że rząd PO będzie refundował leczenie wszystkich chorych na tę śmiertelną chorobę i co…? – Nic! Taka refundacja jest nawet na Ukrainie!
  Sie ma!
  P.S. Twej rewelacji „nie widzi się czegoś, co dzieje się za oknem, o czym mówią wszystkie światowe stacje informacyjne” nawet skomentuję. Rozbraja mnie skutecznie.

 2. 16-01-2017 o godz. 12:54, admin pisze:

  Drogi Anty-owsiku, nawet biorąc za dobrą monetę to, co piszesz, a z czym się nie zgadzam, zawsze dziennikarz o myśli głębokiej jak Twoja może zrobić materiał o tym, że kolejny raz Owsiak okrada polskie szpitale, w czym pomaga mu 120 tysięcy współsprawców, na dodatek hałasując w miejscach publicznych i biorąc za to przestępstwo niezłe pieniądze od starszych ludzi itp. itd. W każdym razie coś by zrobił, a nie udawał, że nie widzi, jak „kradną”. Jak ci ludzie, którzy bawiąc się na prywatnych imprezach robią cokolwiek, zamiast anonimowo narzekać w internecie. Na szczęście „rozbroiłem cię skutecznie”, więc pierwszy nie rzucisz we mnie kamieniem. Przynajmniej tyle dobrze 😉
  JK

 3. 16-01-2017 o godz. 13:05, Anty_owsik pisze:

  Drogi Jurku, nie odwracaj kota ogonem! Stosujesz tanią retorykę i zwyczajnie ściemniasz. Nikt nie pisze o okradaniu szpitali, a konkretach, do których Ty się nie chcesz odnieść. Swoją drogą, jeśli już mowa o szpitalach, to bądź tak dobry i podaruj sobie i Czytelnikom „odrobinę luksusu”! – Zrób zestawienie pełnego budżetu jednego oławskiego powiatowego szpitala z pieniędzmi uzbieranymi w całym kraju w tym czy tamtym roku przez WOŚP. I drugie: budżetu resortu zdrowia z tymi pieniędzmi, jakie dla dobrodzieja Owsiaka zbierają dzieciaki.
  Zrób to, dasz radę! 😉

 4. 16-01-2017 o godz. 13:21, admin pisze:

  To ty odwracasz kota ogonem. Ja pisałem o nierzetelnym dziennikarstwie, a ty oceniasz akcję Owsiaka, co nie ma nic do rzeczy. Uważasz, że akcja jest do dupy, ok, to nie bierzesz w niej udziału, jak TVP. Nie trzeba jednak w niej brać udział, by opisać coś, co jest wydarzeniem (choćby i prywatnym, ale z pozytywnym skutkiem publicznym) na dużą skalę.
  O tym ile, za ile, i jakiego sprzętu WOŚP jest w oławskim szpitalu – pisaliśmy konkretnie tydzień temu. Zestawianie budżetów nie ma nic do tego. Bo budżet to obowiązek, a pieniądze z fundacji to dodatkowa przyjemność. Jeśli do szpitala trafia nawet sprzęt za 10 czy 100 tys., to już warto. Mamy tysiące imprez rozrywkowych, które kosztują sporo, a niewiele dają w zamian, zamiast uciechy. Tu mamy i zabawę, i wymierne korzyści. Jeśli uważasz, że TVP jest rzetelna i rzetelnie przedstawiła WOŚP – twoje prawo, ja uważam inaczej i domyślam się, że nie o brak rzemiosła tu chodziło. Tyle w temacie, a poza tematem, czyli dyskutować o samej WOŚP, nie mam zamiaru.
  JK

 5. 16-01-2017 o godz. 16:11, Karol Mendocha pisze:

  Słusznie Pan prawi. Dobrze, że stoi Pan po jasnej stronie mocy.

  Nie wspomniał Pan jednak o czymś, co kwalifikuje się, jako fałszerstwo praktyk gdzieś z Korei Północnej, a mianowicie zaretuszowano serduszko u posła, który wypowiadał się. Więc, nie tylko, jak Pan napisał, próbowali omijać temat WOŚP, ale doprowadzili do zakłamania materiału filmowego, w ogólnopolskim dzienniku.
  Zamiast Światełka do Nieba mieliśmy Pucz, może chcą doprowadzić do sytuacji i zaczną jak u Erdogana w Turcji, wykorzystywać fakt, i niedługo aresztować opozycjonistów, bo czemu innemu ma służyć wmawianie o próbie puczu.

  Ciekawe, czy Ziemiec sam z siebie nie powiedział o tym, bo jakby mu przerwali, puszczając dżingiel

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie