Kawa osobista (6)

A teraz porcja naprawdę interesujących ciekawostek, które zaczerpnąłem z portalu kawa.pl (żeby nie było, że sam jestem taki mądry). Oto wybrane przez mnie, ale u źródła jest ich cała setka (polecam):

Kawa swoją nazwę wzięła od starego arabskiego słowa „gahwah” lub tureckiego „kahweh”, co znaczy „usuwający zmęczenie”, czy też „siła podnosząca”.
*
Z kawą związane były największe koncerny motoryzacyjne. Przez ponad 100 lat oprócz samochodów, młynki do kawy produkował potentat motoryzacyjny Peugeot.
*
Kopi Luwak to najdroższy gatunek kawy na świecie. Kosztuje około tysiąca euro, a ziarna wydobywane są z odchodów zwierzęcia o nazwie łaskun. Roczne zbiory tej kawy wynoszą zaledwie około 300-400 kg.
*
Po ropie naftowej kawa jest drugim towarem świata. Wartość handlu nią szacuje się na 100 miliardów dolarów.
*
Pierwszą w Wiedniu kawiarnię o nazwie „Hof zur Blauen Flasche”, co oznacza “Pod błękitną butelką” otworzył Franciszek Jerzy Kulczycki, zasłużony podczas odsieczy wiedeńskiej.
*
Krytyczny poziom kofeiny w organizmie osiągniemy po wypiciu 100 filiżanek kawy.
*
W starożytnej Arabii był tylko jeden powód, dla którego żona mogła rozwieść się z mężem: kiedy jej mąż nie zapewnił jej odpowiedniej ilości kawy.
*
Choć mówimy ziarno kawy, tak naprawdę są to jagody. Więc kawa to pyszny owoc! Pamiętajcie, że zaleca się minimum 5 porcji warzyw i owoców dziennie! 😉
*
Jan Sebastian Bach skomponował całą kantatę poświęconą kawowemu nałogowi. Kantata opowiada o kobiecie uzależnionej od kawy.
*

A dla mnie najbardziej liczą się „okoliczności przyrody”, w jakich piję kawę. I towarzystwo, w jakim to czynię. Pod warunkiem oczywiście, że kawa nie odbiega zbyt daleko od standardów dobrej czarnej z ekspresu

*
Podobno Ludwig van Beethoven przed każdym parzeniem kawy odliczał dokładnie 60 ziarenek kawy na filiżankę.
*
Kawa była początkowo traktowana jako napój o właściwościach leczniczych, szczególnie w Jemenie i Arabii. Pito ją tylko po zaleceniu lekarza, chociaż niektórzy lekarze traktowali ją jak truciznę dla mózgu – wypicie kawy miało pobudzać człowieka do doświadczania religijnych wizji.
*
Gdy pewien gubernator Mekki, Kair Bey, zakazał spożywania kawy w 1511 roku, sułtan skazał go na śmierć. Egzekucję dokonano w miejscu, gdzie kawa była uznawana za „błogosławioną”.
*
Kawa została przetransportowana z Arabii do Europy przez Wenecję w 1600 roku. Niektórzy mnisi apelowali do papieża Klemensa VIII o zdelegalizowanie „muzułmańskiego” napoju. Papież stwierdził jednak, że napój jest tak dobry, iż grzechem byłoby pozwolenie na picie go tylko poganom.
*
Pierwsza kawiarnia w Anglii została otwarta w 1652 roku. Kobiety mogły do niej wejść tylko w celach usługiwania mężczyznom.
*

Dziś jest szansa na prawdziwą (czasem niewielka) nawet w najodleglejszych zakątkach świata

*
Kolejna legenda głosi, że Arabowie odkryli kawę i byli o nią strasznie zazdrośni. Chcieli zachować to odkrycie w tajemnicy, odmawiając prawa do wywożenia ziaren kawy poza granice swojego kraju. Jednak pewien muzułmański pielgrzym, Baba Budan, przemycił siedem nasion z Arabii i zasadził je w Indiach. Według tej legendy cała kawa świata pochodzi właśnie z tych skradzionych siedmiu ziaren.
*
Jedno drzewko kawowe rośnie od 3 do 4 lat. Gdy dojrzeje, dostarcza od 450 do 900 gram ziaren kawy na sezon.
*
Americano – espresso z dodatkiem gorącej wody – zostało wynalezione przez amerykańskich żołnierzy w czasie II wojny światowej. Uznali oni europejskie espresso za zbyt mocne, więc poprosili o dodanie gorącej wody.
*
W badaniach z 2009 roku odkryto, że ludzie, którzy piją trzy do pięciu filiżanek kawy dziennie zmniejszają ryzyko rozwoju demencji lub choroby Alzheimera kiedy się zestarzeją.
*
Pierwsza kamera internetowa została wynaleziona przez grupę naukowców z Cambridge. Kamera została skierowana na ekspres do kawy, aby naukowcy i studenci z różnych części budynku mogli sprawdzić, czy kawa już się zaparzyła.

Więcej: kawa.pl

Napisane przez:

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie