Kto nie zna, to nie zna

W najnowszym wydaniu gazety na tzw. stronie urzędowej czytam wzmiankę o inauguracji oławskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, podczas której można było – jak czytam – „poznać historię generała Kazimierza Raszewskiego – jednej z niezwykle ciekawych, choć niemal zupełnie nieznanych postaci związanych z Oławą”.

Generał Raszewski


Komu nieznanej, to nieznanej. Może słówko „niemal” coś tu załatwia, ale przypomnę, że pierwszy raz o generale tysiące mieszkańców mogło się szerzej dowiedzieć z tekstu Przemka Pawłowicza w naszej gazecie „Z Oławy do Piłsudskiego” już w 2006 roku.

Od tego zdjęcia się zaczęło

W 2015 tekst trafił trafił do książki „INNI ludzie powiatu oławskiego”, wydanej w nakładzie 1000 egz., co już dawno się rozeszło domach naszego powiatu. A do tekstu Przemka wiele razy jeszcze nawiązywano. Choćby tu

Brązowi huzarzy na srokaczach (1)

czy tu:

Bohater z muru

czy parę razy w papierowym wydaniu gazety, jak choćby w tekście Kryspina Matusewicza „Pasjonat z Wielkopolski (2013 rok).

Tekst Matusewicza z 2013


Czy nadal można napisać, że to postać „niemal zupełnie nieznana”? Nie wiem, choć teraz napisać można wszystko. W każdym razie kto chciał się dowiedzieć, to się mógł dowiedzieć. To tak gwoli sprawiedliwości.
JK

Napisane przez:

Jeden komentarz do “Kto nie zna, to nie zna”

  1. 04-02-2018 o godz. 18:29, Kryspin Matusewicz pisze:

    Dziękuję Jurku, za wspomnienie o mnie i tych tekstach publikowanych w Gazecie. Od czasu ogłoszenia przez nasz magistrat obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości zastanawiałem się, kiedy i czy ktokolwiek w Urzędzie wpadnie na pomysł z Raszewskim. Jest to jedyna osoba związana z Oławą, która zaangażowana była czynnie i osobiście w proces tworzenia armii polskiej po odzyskaniu niepodległości u boku ikony niepodległego państwa – Józefa Piłsudkiego. Nie ma lepszego kandydata na „oławską twarz setnej rocznicy odzyskania nieodległości”.

Zostaw komentarz

XHTML: Możesz użyc następujących znaczników: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Strony

Szukaj

Nieco o stronie

Umieszczam tu zapiski redaktora naczelnego tygodnika powiatowego - na różne tematy, często związane z gazetą, ale niekoniecznie